HR

Aktualnosti

Objavljeno: 14.10.2012.

Hrvatske katoličke sestre održale kongres "Život u krilu zdrave obitelji"

U organizaciji Hrvatskog katoličkog društva medicinskih sestara i tehničara (HKDMST) u Nadbiskupijskom pastoralnom institutu u Zagrebu od 11. do 13. listopada održan je kongres s međunarodnim sudjelovanjem “Život u krilu zdrave obitelji”. Tema ovogodišnjeg kongresa bila je “Dostojanstvo žene, medicinske sestre, majke i supruge”. Ovogodišnji sedmi po redu stručni skup medicinskih sestara okupio je medicinske sestre, teologe, liječnike i zainteresirane građane. Kako svjedoče sudionici bilo je to jedinstveno okupljanje gdje se uz stručno znanje, razmišljanja o statusu žene i medicinske sestre kroz duhovna promišljanja, dobilo obilje Božje milosti u svakodnevnim euharistijama.

Kongres je počeo misnim slavljem koje je u kapeli Nadbiskupskog bogoslovnog sjemeništa predvodio zagrebački pomoćni biskup Valentin Pozaić. Otvarajući Kongres predsjednica HKDMST Jelica Mustapić Stipaničev podsjetila je na riječi bl. Ivana Pavla II. “Hvala tebi, ženo, na samom tome što si žena! Opažanjem svojstvenim tvojoj ženstvenosti obogaćuješ poimanje svijeta i pridonosiš punini istine o međuljudskim odnosima!” Taj usklik u “Pismu ženama” sažima na neki način njegovo bogato naučavanje. Ističući ženinu moralnu i duhovnu snagu, potvrđuje da Bog njoj na poseban način povjerava čovjeka, ljudsko biće, zbog njezine ženstvenosti. To određuje njezin poziv, koji je posebno izražen u poslovima medicinske sestre, kao specifično ženskog zanimanja, rekla je predsjednica. Istaknula je da problemi u povezanosti poziva, majčinstva i braka sigurno predstavljaju određeno opterećenje i stresove u svakodnevnom životu te imaju utjecaja na emocionalno stanje medicinske sestre. Stoga je neophodno progovoriti o ženi, medicinskoj sestri, majci i supruzi te tako pridonijeti njenom boljem duhovnom, psihičkom i tjelesnom zdravlju, ne zaboravljajući pritom doprinos naših kolega koji su prepoznali poziv, rekla je, te dodala kako ovogodišnjim kongresom na temu dostojanstva žene HKDMST pokušava pridonijeti zdravlju žene, a ujedno i obitelji te zajednici u kojoj živi i radi.

Duhovnik HKDMST vlč. Krunoslav Pačalat istaknuo je da se Crkva zauzima za jednakost muškarca i žene. I Drugi vatikanski koncil nam govori kako muž i žena imaju kao roditelji jednaka prva i dužnosti. Žena je u obitelji nezamjenjiva i jako važna, ali to ne znači da zbog te uloge u obitelji žena gubi svoje mjesto, koje je također nezaobilazno, u današnjem društvu. Žene su aktivne na gotovo svim područjima života. Stoga trebaju u potpunosti preuzeti svoju ulogu prema svojim sposobnostima. A svim trebaju “priznati i promicati posebno i nužno sudjelovanje žene u kulturnom životu”. Znamo i svjedoci smo što sve prolaze žene danas u svojim obiteljima, kako nam prolaze trudnice i majke na svojim radnim mjestima, kako se tretira žena u mnogim filmovima, serijama, reklamama i slično. Dao Bog, po zagovoru Blažene Djevice Marije, divnog uzora žene, majke i Djevice, da i ovaj Kongres pridonese boljem dostojanstvu i položaju žena u našem vremenu bilo gdje da djeluju ili žive, zaključio je vlč. Pačalat.

Pokrovitelji Kongresa su Zagrebačka nadbiskupija, Ministarstvo zdravstva i Grad Zagreb. Gradonačelnik gosp. Milan Bandić pozdravljajući prisutne naglasio je značaj žene i majke u današnjem društvu te pozvao da se promišlja o status majke u obitelji, radnim sredinama i zajednici. U radu kongresa sudjelovali su predstavnici asocijacija u kojima djeluje HKDMST: CICIAMS – međunarodna organizacija katoličkih sestara, Hrvatski nacionalni savez sestrinstva I Hrvatski savez za život – Crovita).

Pjevači klape Bl. Alojzije Stepinac Koprivnica svojom pjesmom sudjelovali su u misnom slavlju i svečanom otvorenju.

Uvodno izlaganje održao je provincijal Hrvatske dominikanske provincije dr. fr. Anto Gavrić. Dostojanstvo žene prikazao je na temelju dviju teologija žene – nastojanja suzaštitnice Europe sv. Edith Stein, autorice djela “Žena. Njezina zadaća po naravi i milosti”, i bl. Ivana Pavla II. koji je iscrpno i razrađeno govorio o specifičnoj naravi žene u apostolskom pismu o dostojanstvu i pozivu žene (Mulieris dignitatem, 1988.).  Poslanje žene je mnogostrukog značenja, istaknuo je fr. Anto Gavrić, baš onako kako je Bog htio u jednakom dostojanstvu s muškarcem i divnoj komplementarnosti. Isticanjem ženine moralne i duhovne snage potvrđuje se da Bog njoj na poseban naćin povjerava čovjeka što određuje njezin poziv.

Nastavljajući izlaganja prvog dana o ulozi  žene u obitelji progovorila je Danijela De Micheli Vitturi, specijalista obiteljske medicine. Jane Harkin, gošća iz Škotske predsjednica stručnog odbora CICIAMS a, osvrnula se na dostojanstvo medicinske sestre na radnom mjestu. Geraldine McSweeney Iz Irske – generalna tajnica  CICIAMS a nas je podsjetila na  organizaciju CICIAMS a i XIX. kongresu koji će slijedeće godine biti u Zagrebu. Sr Jozefina Franjković govorila je o  BDM - slika  crkve uzor  MS kao  žene, djevice  i  majke te istaknula:

“U ovoj Godini vjere želimo da nam Marija bude uzor, nadahnuće i put po kojem možemo u njezinom majčinskom okrilju sigurno putovati prema Bogu”.

Drugi dan kongresa započeo je s misnim slavljem koji je predvodio dr.fr. Anto Gavrić uz koncelebraciju vlč. Krunoslav Pačalat. Rad je nastavljen je u svjedočenjem Ivanke Lakote Medicinska sestra – svjetionik vjere te zaključila: „Svaki čovjek je dokaz Božje ljubavi tako smo svi pozvani da otvorimo vrata svog srca i bacimo se u naručje Gospodinu, jer smo nesavršeni, ali jedinstveni. Slabi i skloni padu i postojani u životu samo kad smo uronjeni u Njegovu ljubav“. O rodnom identitetu sestrinstva govorile su dr. sc. Sonja Kalauz i Neda Tomić, dok se Aleksandar Radenović osvrnuo „na drugu stranu medalje u sestrinskom staležu“. Vesna Sertić, nas je podsjetila na etičke izazove u modernom sestrinstvu. Posebnu je raspravu otvorila Mira Talaja kad je progovorila o  Majčinstvu kao temelju sestrinskog poslanja u miru i ratu, te je ukazala potreba za proširivanjem sličnih sadržaja. Kako primjenjivati informativno komunikacijsku tehnologiju u očuvanju digniteta MS govorila je Anastazija Šantić, dok su o dostojanstvu progovorili  Hrvoje Premuž i Elida Karađa. Interesantno je bilo poslušati Anku Starc na temu Stres i depresija u radu medicinske sestre, dok je Ljiljana Pilipović govorila o MS-subjektivnoj procjeni sebe u ulozi profesionalca, žene i majke.

Poslijepodne se raspravljalo na temu  Ženske bolesti  –  žensko zdravlje s različitih aspekata progovorile su Branka Rumora o  Zdravlje žene - klimakterij i postmenopauza. Dušanka Matas je obradila temu dostojanstvo žene u starijoj dobi,  Anica Math:  Dostojanstvo u radu u zajednici. Kolegica iz OB Gospića Ruža Uremović predstavila je edukacijski film „Samo me pogledaj“, dok je Ljerka Paljug govorila o Novoj metodi liječenja urinarne inkontinencije.

Slijedeći blok predavanja bio je Žena u poticanju zdravlja obitelji te nam je Elida Karadža govorila o Ženi kao faktoru mentalnog zdravlja obitelji,a Božena Vrabec o suportivnom načinu rada patronažnih sestara u promicanju zdravlja  djece. Nakon čega je održan okrugli stol na temu “Između želje za djetetom i štetnih posljedica“. U zanimljivoj raspravi potvrđeno je stajalište HKDMST o MPO i Zakonu stoga izdvajamo zaključke:

Podržavajući crkveno – teološke stavove i naša znanja o prirodnom procesu života sudionici kongresa, članovi HKDMST, jasno određuju svoje stavove i smjernice u očuvanju zdravlja od začeća do prirodne smrti, podržavaju sve aktivnosti koje su nam na raspolaganju da branimo život. MPO nije liječenje, ono je zaobilaženje problema te dovodi do tjelesnih, psihičkih i duhovnih boli, dakle ugrožava zdravlje. Dijete ne može biti učinak inžinjerskog zahvata, ono je dar. Odlučivanje o stvaranju viška embrija je neprihvatljivo, a proces oplodnje je instrumentalizacija ljudskog bića. Svoje aktivnosti ćemo usmjeriti osim u javnom djelovanju i na edukaciji o bračnoj neplodnosti te prirodnom planiranju obitelji prema članovima u ograncima, ali i stanovništvu.

Treći dan misno slavlje predvodio je duhovnik HKDMST vlč. Krunoslav Pačalat. Potom je nastavljen rad na temu kako roditelji percipiraju rad patronažne sestre u promicanju dojenja, prof. dr. sc. Josip Grgurić iznio je rezultate istraživanja ureda UNICEF a za Hrvatsku. Mira Škvarić je govorila o duhovnom pristupu medicinske sestre djeci s Down Syndromom  i njihovim roditeljima. U raspravi koja je pritom uslijedila raspravljalo se o potrebama za poboljšanje dojenja posebno duhovnom aspektu, boljoj povezanosti svih subjekata u brizi za majku i dijete (priprema  za laktaciju počinje prije trudnoće stoga je potrebno početi s informacijama u školi, na zaručničkim i trudničkim tečajevima, a posebno u radu patronažnih sestara s trudnicama), posebno je potrebno poraditi na rodilištima prijatelja djece i majki, ali i zdravstvenih radnika.

Uslijedio je zanimljiv i novi način rada na kongresu posteri i radionice: Zašto i kako dojiti - Jelica Stipaničev Mustapić; Bolesna medicinska sestra ?! -  Ivana Lovaković;  Duhovnost  žene, medicinske sestre, majke, supruge - Krunoslav Pačalat; Rehabilitacija žena oboljelih od karcinoma dojke  - Sanja Višević, Silvija Piškorjanac; Emocionalno stanje žene nakon podvezivanja jajnika - Tina Jelić Balta; Važnost medicinske sestre u trenucima čovjekova umiranja Danijela Vorkapić, Sandra Lovrić. Nakon prezentiranja postera autori su vodili radionice u kojima su uz raspravu doneseni i zaključci.

 

Zaključujući kongres „Život u krilu zdrave obitelji – Dostojanstvo žene, medicinske sestre, majke i supruge“ možemo slobodno reći da je to bilo izuzetno duhovno i stručno događanje što je posvjedočila i naša kolegica Ana Starc.

 

Jelica Stipaničev Mustapić

 

 

 

Ispišite stranicu: