Objavljeno: 16.12.2016.
Kako bi se odgovorilo na potrebe 119 milijuna siromašnih u Europi, Vijeće biskupskih konferencija zemalja Europske unije (ComECE) smatra da je prijeko potrebno izgraditi zajednicu solidarnosti i odgovornosti. Upute za to sadržane su u „Izjavi o siromaštvu i društvenoj isključenosti", koja je objavljena 12. prosinca. Prvi put kojim valja ići prolazi kroz promicanje cjelovitoga razvoja, u skladu sa strategijom „Europa 2020.", koju nije dobro izgubiti iz vidika, posebice što se tiče društvenih i okolišnih pokazatelja, i podupirući alternativne načine potrošnje i proizvodnje, istaknuto je u dokumentu koji prenosi Radio Vatikan.
Potrebno je potom zajamčiti dosljednost politika, kako bi buduće politike, a posebno one koje se odnose na pravedno porezno ustrojstvo, pridonijele uklanjanju strukturalnih uzroka siromaštva. Na trećem mjestu, prema mišljenju europskih biskupa, treba ponovno uravnotežiti gospodarske interese i društvena prava, zaustavljajući povećanje nejednakosti.
Zaštita odgovarajućih radnih uvjeta – jedna je od odlučujućih točaka u zauzimanju koje Europska unija ima ostvariti, jačajući svoje zakone o radu, u poštovanju međunarodnih propisa. Priznavanje obiteljima njihove ključne uloge u društvu, i to većom potporom i politikama koje su usredotočene na njih, još je jedan važan čimbenik, zajedno s određenim načinom djelovanja koji podupire dijalog i suradnju sa svim protagonistima, počevši od siromašnih.
Pred četvrtinom cjelokupnoga čovječanstva koja je danas još uvijek izložena opasnosti od siromaštva i društvene isključenosti, europski su biskupi potaknuli Europsku uniju i njezine zemlje članice da razviju, u suradnji s građanskim društvom i predstavnicima Crkava, cjeloviti pristup borbi protiv siromaštva i društvenoga isključenja u svim njegovim oblicima.
Problem siromaštva je, prema mišljenju europskih biskupa, iz periferija prešao u središte naših društava, te danas muči djecu, mlade, nezaposlene, siromašne radnike, i diskriminirane društvene skupine. Najslabiji bi stoga trebali biti u središtu lokalnih nacionalnih politika, kao i Europske unije, vođenih načelima solidarnosti i supsidijarnosti. U globalnomu međuovisnom gospodarstvu, i nacionalne bi vlasti trebale surađivati, barem na europskoj razini, u propisima i socijalnim i poreznim politikama, mišljenje je europskih biskupa. (IKA)