HR

Aktualnosti

Objavljeno: 22.01.2015.

„Je li Isus Krist za mene jedinstven onako kako je bio za svetog Josipa?“



Velika pobožnost svetom Josipu od devetnaest srijeda započela je u srijedu 21. siječnja molitvom krunice i litanija svetom Josipu koju je predvodio mons. Antun Sente ml., rektor Nacionalnog svetišta sv. Josipa, nakon čega je uslijedila sveta misa koju je predslavio mons. Ferdinand Vražić u zajedništvu s preč. Vladimirom Mandurom, dekanom karlovačkog vojnog dekanata, fra Darkom Tepertom, vlč. Davorom Šimuncem, profesorima na KBF-u i domaćinima mons. Antunom Senteom ml. i vlč. Anđelkom Katanecom.

Osvrnuvši se na poslanicu Hebrejima (Heb 7, 1-3.15-17), fra Darko Tepert govorio je u homiliji o starozavjetnom kralju i svećeniku Melkisedeku kao slici Isusa Krista. Isus je pravedan, On nas opravdava u svojoj žrtvi, On koji sam sebe prinosi za nas. Kada vidim da sam grešan i da nisam savršen, On dolazi u moj život i mijenja ga iz temelja. Ali trebam se pitati je li Isus za mene svećenik.



Sveti Josip je umirao uz Isusa, a Isus je svoga poočima predao svome Ocu. No, je li Isus za mene taj svećenik da mu se predam, je li On posrednik između mene i Boga? Ili se ja stavljam na prvo mjesto, pa ja želim biti Bog. Upravo nam se to često događa kada želimo kontrolirati sve u svome životu, kada želimo da naša odrasla djeca čine sve što bismo mi htjeli. To treba predati Bogu, tu je Isus svećenik. Pogledajte sv. Josipa; kada je Isus počeo javno djelovati, propovijedati, liječiti, izgoniti zloduhe, gdje je Josip? Nema ga. Postoji trenutak kada trebamo svoje najbliže predati u Isusove ruke a On će ih predati Ocu. To znači prihvatiti Boga, da bude Bog u našem životu, a ne da mi budemo na njegovom mjestu.

Fra Darko nastavio je dalje opisujući Isusa i kao kralja, ali ne kao kralja koji vlada u sili i moći, već kao kralja koji vlada u služenju, malenosti i poniznosti. I svi mi koji smo kršteni smo kraljevi u Isus Kristu, ali kraljevi na njegov način, tako da služimo drugima, počevši od obitelji, od najjednostavnijih stvari.

I najveće pitanje koje pred nas stavlja sveti Josip je: „Je li Isus Krist za mene jedinstven onako kako je bio za svetog Josipa?“ A gdje je on prepoznao Isusovu jedinstvenost? U snu, kad mu se javio anđeo. Da bi Isus za mene bio jedinstven moram ga još više upoznati u sakramentima koje slavimo, u euharistiji u kojoj nas Bog uvlači u svoju ljubav do kraja. Nema većeg događaja, naglasio je fra Tepert, od slavljenja euharistije jer susrećemo Isusa u njegovoj riječi, u hrani u kojoj nam se daje, u zajedništvu, jedni u drugima.



Na kraju propovijedi, fra Darko Tepert, poželio je da nam sveti Josip bude zagovornik u svim velikim nakanama ove devetnice: školovanju djece i mladih, za radno mjesto i pravednu plaću, za blagoslovljeni brak, za svećenička i redovnička zvanja, te za blagoslovljenu smrt da ju doživimo kao konačni susret s Bogom.

Zahvalivši prisutnim svećenicima i hodočašnicima na dolasku u Nacionlano svetište mons. Sente pozvao je okupljene da i sljedeće srijede hodočaste svetom Josipu na drugu srijedu velike pobožnosti koju će predvoditi oci pavlini sa svojim župljanima iz Kamenskog, a propovijedat će mons. Marinko Mlakić, generalni vikar šibenske biskupije.

Matija Barberić
župni medijski suradnik Tiskovnog ureda
Ispišite stranicu: