HR

Aktualnosti

Objavljeno: 17.11.2014.

Jesenski susret hrvatskih rimskih studenata



Tradicionalni jesenski susret hrvatskih rimskih studenata održan je u nedjelju, 16. studenoga 2014. u Papinskome hrvatskom zavodu sv. Jeronima. Istodobno je hrvatska rimska zajednica proslavila blagdan sv. Nikole Tavelića, šibenskoga franjevca mučenika.

Svečano euharistijsko slavlje predvodio je mons. Ratko Perić, biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski, u koncelebraciji sa šezdesetak svećenika. Osim poglavara i studenata Zavoda koncelebrirali su i hrvatski svećenici na službi u Rimu, među njima o. Siniša Balajić OFM, rektor Međunarodnoga zavoda sv. Antuna Padovanskoga, o. Zdenko Križić OCD, rektor Međunarodnoga zavoda Theresianum, o. Anto Lozuk SJ, rektor Papinskoga zavoda Russicum, te msgr. Željko Majić, generalni vikar Mostarsko-duvanjske biskupije i o. Jakov Mamić OCD, generalni vikar Vojnoga ordinarijata u Hrvatskoj.
 
Na početku euharistijskoga slavlja rektor Zavoda mons. Jure Bogdan pozdravio je predvoditelja slavlja mons. Perića, koji je svojedobno bio rektor Zavoda, i njegovoga generalnoga vikara Željka Majića, donedavnoga vicerektora. Također je pozdravio veleposlanicu Bosne i Hercegovine pri Svetoj Stolici gospođu Slavicu Karačić i diplomatske djelatnike Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i Italiji te prenio pisane čestitke obojice hrvatskih veleposlanika koji nisu mogli sudjelovati na slavlju zbog odsutnosti iz Rima.

Osobiti je pozdrav uputio svim hrvatskim studentima i studenticama u Rimu koji su u velikom broju došli u crkvu sv. Jeronima. Onima koji su ove godine započeli boravak u Rimu zaželio je dobro snalaženje u novoj sredini, a svima skupa dobar uspjeh u njihovim studijima. Evanđelje je navijestio đakon Nikola Tandara, monfortanac.
 
Biskup Perić se u homiliji osvrnuo na život i djelo sv. Nikole Tavelića čije krjeposti današnjim studentima mogu biti poticaj i primjer. Izdvojio je osobito dvije krjeposti, „razboritost u glavi“ i „jakost u srcu“. Ukazao je na vjerske i moralne izazove s kojima se mladi ljudi u današnjem društvu suočavaju, ali istodobno ih je ohrabrio da po primjeru svetaca izaberu put krjeposti.
 
Na završetku svete mise rektor Bogdan zahvalio je biskupu Periću na pastirskim riječima. Također je izrazio zahvalu svima koji su na različite načine doprinijeli susretu. Uz to, iskoristio je prigodu da zahvali sestrama milosrdnicama za punih 90 godina marljivoga djelovanja u Zavodu kroz razne poslove u kuhinji, praonici, sakristiji i uredu.



Odmah nakon euharistijskoga slavlja uslijedilo je u crkvi predstavljanje triju novih izdanja: Hrvatskoga rimskoga adresara i dviju knjiga objavljenih 2014. godine u svetojeronimskome nizu „Collectanea Croatico-Hieronymiana de Urbe“. Kroz predstavljanje je vodio vlč. Borna Puškarić.

Prva je predstavljena knjiga netom preminuloga mons. Fabijana Veraje: “Nikola Moscatello savjetnik Jugoslavenskog poslanstva pri Svetoj Stolici. 'Uspomene' u svjetlu dokumenata. Doprinos povijesti katolicizma u Jugoslaviji (1922.-1946.). 'Uspomene' popratio bilješkama Stipe Kljajić“.

Ona sadrži izvorne „Uspomene“ mons. Nikole Moscatella koji je bio crkveni savjetnik na poslanstvu jugoslavenske države pri Svetoj Stolici od 1921. do 1946. godine. Njegove je uspomene popratio bilješkama mr. Stipe Kljajić, doktorand na Hrvatskome institutu za povijest u Zagrebu.

Predgovor i drugi dio knjige napisao je pokojni mons. Veraja. Ovo je djelo predstavio msgr. Jure Bogdan. Prikazao je glavne životne postaje Nikole Moscatella od rodnoga mu Dola na Hvaru preko Zadra do Rima. Zatim je izdvojio tri najvažnija momenta Moscatellova djela kojima je i u knjizi posvećeno najviše prostora: njegov velik doprinos u rješavanju statusa Zavoda sv. Jeronima nakon raspada Austro-Ugarske, njegov rad na konkordatu između Svete Stolice i Kraljevine Jugoslavije (koji je doduše potpisan ali nije ratificiran), te njegovo zauzimanje na karitativnom polju tijekom Drugoga svjetskog rata.



Rektor Bogdan je u zaključku preporučio knjigu kao dragocjen izvor informacija o crkveno-društvenim odnosima u Kraljevini Jugoslaviji između dva rata.

Zatim je predstavljena knjiga koju je priredio Domagoj Tomas, asistent na Odjelu za kulturologiju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, pod naslovom „Pet redaka. Rimski dnevnik svećenika Ivana Tomasa 1943.-1944.“. Knjigu su predstavili biskup Perić te priređivač Tomas. Msgr. Perić je predstavio osnovne biografske podatke Ivana Tomasa, svećenika Mostarske-duvanjske biskupije.

Tomas je stigao 1941. godine u Rim na poslijediplomski studij. No, nakon doktorata 1951. godine, zbog poslijeratne komunističke diktature, nije se mogao vratiti u Domovinu. Bio je glavni urednik hrvatske sekcije Radio Vatikana od 1954. do 1962., a potom je, sve do svoje smrti, djelovao u Domu bl. Nikole Tavelića u Grottaferrati kraj Rima. Nakon izlaganja msgr. Perića, Domagoj Tomas predstavio je strukturu i sadržaj knjige. Prva dva poglavlja opisuju život i djelo svećenika Tomasa te analiziraju njegov dnevnik s povijesne i jezične strane.

U trećemu se poglavlju pak donosi tekst dnevnika od siječnja 1943. do ožujka 1944. godine. Domagoj Tomas je istaknuo u zaključku da ovaj dnevnik predstavlja prvorazredni povijesni izvor koji može poslužiti za daljnja istraživanja o hrvatskom iseljeništvu te koji pruža uvid u tadašnje društveno-političke prilike u Rimu.



Treća knjiga u nizu predstavljanja bila je Hrvatski rimski adresar 2014./2015., koji izlazi po 42. put. Novi adresar posvećen je blaženome Jakovu Zadraninu. Predstavljač adresara don Hrvoje Katušić iznio je u svome izlaganju niz statističkih podataka o Hrvatima u Rimu te ukazao na nove grafičke i sadržajne elemente Adresara. Cijeli je susret, svetu misu i predstavljanje, popratio pjevanjem zavodski zbor svećenika pod ravnanjem vlč. Josipa Vidasa.

Kod oltara su posluživali hrvatski bogoslovi na studiju u Rimu. Nakon predstavljanja knjigâ, susret je nastavljen u prostorijama Zavoda uz prigodni domjenak, koji je pripremio vicerektor vlč. Marko Đurin zajedno s časnim sestrama.
 
Franjo Frankopan Velić
Ispišite stranicu: