HR

Aktualnosti

Objavljeno: 26.09.2010.

Kardinal Bozanić: Nedjeljna misa je pravo kršćana da sudjeluju u euharistijskom zajedništvu s Gospodinom

Euharistijskim kongresom Riječka je nadbiskupija proslavila desetu godišnjicu postojanja 26. rujna na Trsatu. Misno slavlje predvodio je kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup, u zajedništvu s riječkim nadbiskupom i metropolitom Ivanom Devčićem i biskupima Riječke metropolije.

Kardinal Bozanić u homiliji (koju u cijelosti možete pročitati ovdje) je istaknuo važnost nedjeljne mise za vjernike. „Ne možemo bez nedjelje, ne možemo živjeti bez euharistijskog susreta s uskrslim Gospodinom. Bez nedjeljne Mise ne možemo živjeti kao kršćani. Dragi vjernici, nipošto ne zaboravimo da je nedjelja dan Gospodnji. Nije posrijedi samovolja Crkve kad od nas zahtijeva sudjelovanje na nedjeljnoj Misi. Nije to izvana nametnuta obveza, nego prâvo kršćana da sudjeluju u euharistijskom zajedništvu s Gospodinom. Nedjeljno zajedništvo s Gospodinom doista nije teret, nego milost, dar koji nam rasvjetljuje čitav tjedan. Uostalom, dragi vjernici, sami sebe varamo kad odbacujemo tu milost, jer »čovjek živi o svakoj riječi što izlazi iz usta Gospodnjih« (Pnz 8,3).“

Slaviti misu znači prepoznati da samo Bog daje čovjeku beskrajnu sreću i neprolazan mir, poručio je propovjednik. Istaknuo je i karitativnu dimenziju euharistije. Ona je poticaj za karitativno djelovanje, nadahnuće za susret s drugim i pomoć onima u potrebi.

„Ako živimo zajedništvo s euharistijskim Kristom, trajno ćemo imati otvorene oči za potrebe drugih. Onaj tko živi za drugoga, a ne za sebe, postaje euharistijskim čovjekom, sposobnim mijenjati svijet. Kršćanin i kršćanka u svijetu znak su pretvorbe koja se događa na našim oltarima, u našim zajednicama. Euharistija je živo događanje po kojem se neprestano zbiva nastajanje Crkve. Euharistijski kongres Riječke nadbiskupije poziv je svima nama na dosljednost kršćanskoga života u svakidašnjici, na poštivanje nedjelje kao dana Gospodnjega.“

Čestitajući vjernicima Riječke nadbiskupije 10 obljetnicu poručio je kako su kršćani pozvani s nadom gledati u budućnost, omogućujući euharistijskom Isusu da uđe u njihove živote. „Samo On je put koji vodi k beskrajnoj sreći, samo On je istina koja zadovoljava najplemenitije želje ljudskoga srca, samo On je život koji nas ispunja radošću na dobro Crkve i svijeta”, zaključio je kardinal Bozanić.

Vrhunac Euharistijske godine

Uvodeći u misu nadbiskup Devčić podsjetio je na razloge ovog svečanog euharistijskog slavlja. “Desetu obljetnicu naše nadbiskupije željeli smo proslaviti u duhu euharistijskog spomena i euharistijske nade, polazeći od toga da je spomen čudesnih djela Božje ljubavi u Kristu najdublji izvor naše nade i naše budućnosti. Tu vjeru smo izrazili geslom naše euharistijske godine: „Krist naša nada!“

Usredotočujući se na euharistiju, postali smo svjesniji Božje ljubavi koja nam se očitovala u Kristu, ali i potrebe da na tu ljubav potpunije odgovorimo i kao pojedinci i kao zajednica”, rekao je nadbiskup. “Euharistijsku smo godinu otvorili za cijelu nadbiskupiju u našoj katedrali 18. travnja prošle godine, uoči druge vazmene nedjelje, a u svakoj pojedinoj župi idućeg dana. Zaključujemo je danas ovim euharistijskim kongresom, našom zajedničkom nadbiskupijskom sv. misom, kojom Bogu želimo zahvaliti ne samo za plodove Euharistijske godine nego i za sve milosti i darove koje je našoj nadbiskupijskoj zajednici velikodušno dijelio tijekom ovih deset godina otkad postoji Riječka nadbiskupija pod tim imenom i u sadašnjim granicama. A to je od 25. svibnja 2000. godine kad je Riječko-senjska nadbiskupija podijeljena na Riječku nadbiskupiju i Gospićko-senjsku biskupiju.“

Nadbiskup je podsjetio da je cilj Euharistijske godine i Euharistijskog kongresa dozvati svim vjernicima u svijest značenje euharistije u svim njezinim dimenzijama, posebno u slavljeničkoj i životnoj, kako bi ona mogla doista postati izvor i vrhunac svega kršćanskog života i djelovanja. Na euharistijskom slavlju pjevana je misa koja je plod Euharistijske godine, a skladao ju je posebno za ovu priliku mo. Giovanni Geraci. Pjevali su združeni zborovi župa nadbiskupije s oko 250 pjevača, a posebni su dijelovi bili namijenjeni okupljenom narodu. Zborom je ravnao mo. Geraci koji je autor i himne Euharistijske godine „Ti naša hrano“, mo. Ivan Nino Načinović dirigirao je pjevanjem puka, maestro Igor Vlajinić svirao je orgulje, a sudjelovao je i puhački oktet.

Kao svjedočanstvo nadbiskupijskog zajedništva u liturgijskim čitanjima i prinosu darova sudjelovali su predstavnici 7 dekanata i redovničkih ustanova. Darovi od prikupljene milostinje s Kongresa namijenjeni su za dobrotvorne svrhe, kao i milostinja sa župnih euharistijskih kongresa koji su se slavili tijekom protekle godine. Moderator slavlja, liturgičar, mr. Mario Gerić okupljenima je u tijeku mise pojašnjavao značenje pojedinih čina. Misa je završila procesijom oko unutrašnjosti dvorane s tri oltara za prigodnu službu riječi i blagoslov, a nagovore su uputila trojica biskupa Riječke metropolije. Prometnice u središtu Trsata tog su dana bile zatvorene od 8.00 do 15.00 sati za sva vozila osim za autobuse gradskog prijevoza koji su bili besplatni i pojačano prometovali prema Trsatu.

Zaključci Euharistijske godine

Na samome kraju slavlja pročitane su poruke koje su nastale kao plod Euharistijske godine i koje su poticaji za daljnje produbljivanje svijesti o središnjem mjestu euharistije u životu vjernika. Euharistijska godina ukazala je na potrebu izgrađivanja mjesne Crkve i obitelji na temeljima euharistije. „Crkve nema bez euharistije, a kršćanska je obitelj „Crkva u malom“ ili „kućna Crkva“, u kojoj se naviješta Božja riječ i slavi Kristova ljubav i koja se otvara i povezuje s drugim kršćanskim obiteljima u veliku obitelj župe i mjesne Crkve. Slavljenje euharistije „vrhunac je kojemu teži djelatnost Crkve i ujedno izvor iz kojega proistječe sva njezina snaga“ (LG 19), stoga je nužno vratiti nedjelji njezino vjersko i humano značenje. To pred sve vjernike stavlja zadatak da se trude oko promicanja ispravnog shvaćanja nedjelje, koje uključuje susret s uskrsnulim Gospodinom u slavljenju sv. mise, u obiteljskoj molitvi i druženje u krugu obitelji i prijatelja“, navodi se u zaključcima Euharistijske godine.

Briga za liturgijske prostore, predmete i ruho, euharistijska klanjanja, edukacija vjernika i suradnika u liturgijskom slavlju i važnost sakramenta pokore, teme su kojima se posvetila posebna pažnja u minuloj Euharistijskoj godini, ali o kojima će se govoriti i u narednoj pastoralnoj godini koja je u Riječkoj nadbiskupiji i dalje posvećena euharistiji. Jedan od vidljivih plodova euharistije trebalo bi biti jačanje svijesti solidarnosti i sebedarja. Od najvećeg je značenja da euharistija ima odraza u svagdanjem životu vjernika kako bi vjernički život bio što više 'euharistijski', a to znači s više brige za čovjeka, za stvaranje ozračja mira i istinske pravednosti. Kristovo darivanje u euharistiji treba se pretočiti u darivanje za braću i sestre, osobito one u nevolji. Iz toga proizlazi i već pokrenuta inicijativa dijeljenja pričesti bolesnima i nemoćnima u svakoj od župa.

Kako bi se zaključci pročitani na kraju Euharistijskog kongresa mogli ostvariti, nadbiskup Devčić istaknuo je potrebu da se na razini župa ojača župna kateheza za djecu i mlade, pokrene kateheza za odrasle te osnuju liturgijske inicijativne skupine ili zajednice. Neophodno je ojačati župne Caritase na razini župa, čemu može pridonijeti osnivanje župne karitativne zajednice. Na razini nadbiskupije potrebno je i dalje organizirati tečajeve za liturgijske čitače, izvanredne pričestitelje, sakristane i drugo pomoćno osoblje, a posredstvom Nadbiskupijske glazbene škole promovirati liturgijsko pjevanje u duhu obnovljene liturgije.

Tekst: Danijel Delonga/TUZG

Foto: Mihael Sokol

Ispišite stranicu: