HR

Aktualnosti

Objavljeno: 20.05.2015.

Međunarodni simpozij o katehezi mladih i novim medijima u kontekstu promjene antropološko-kulturne paradigme

Na Papinskom Sveučilištu Salesianumu u Rimu od 15. do 16. svibnja održan je Međunarodni simpozij na temu: Kateheza mladih i novi mediji u kontekstu promjene antropološko-kulturalne paradigme (La catechesi dei giovani e new media nel contesto del cambio di paradigma antropologico-culturale). Simpozij je upriličen u prigodi obilježavanja 60. godišnjice osnutka Katehetskog instituta na Odgojnim znanostima istog fakulteta.

Program simpozija realiziran je na nekoliko razina: uvodna predavanja, koreferati, rasprave i rad u skupinama. Nakon uvodnih riječi koje je uputio rektor Sveučilišta prof. Carlo Nanni te pozdrava drugih uzvanika uslijedio je radni dio. Prvo uvodno izlaganje održao je Edmund Arens, profesor na Sveučilištu u Lucerni u Švicarskoj. U izlaganju je osobit naglasak stavio na obilježja moderne kulture koja ukazuju na promjenu kulturne paradigme u kojoj se događa posredovanje i prenošenje vjere.

U takvoj novoj kulturi vjera je postala opcija, ne više stvar sama po sebi razumljiva. U drugom dijelu izlaganja ukazao ja na neke modele u komunikaciji vjere polazeći od Dei Verbuma i Evangelii gaudium. Među modelima osobito je istaknuo važnost ponovnog osnaživanja naracije, prisjećanja (memoria passionis), slavljenja, navještaja i svjedočanstva.

Norbert Mette sa Sveučilišta iz Dortmunda u Njemačkoj, govorio je o komunikaciji Evanđelja u digitalnoj eri, osobito generacijama koje netom odrastaju. Predavač je opisao dinamiku i dubinu promjena u kojima današnji mladi žive i ostvaruju svoj životni projekt. U drugom dijelu ukazao je na oblike prisutnosti religije na Internetu, a u završnom dijelu pokušao je dati odgovore na pitanje kako je moguće komunicirati Evanđelje našim suvremenicima koji žive u digitalnoj kulturi.



Slijedili su kraći koreferati u kojima su četiri predavača: José Luis Moral, Ermanno Genro, Giuseppe Ruta i Luciano Meddi referirali na dva uvodna izlaganja stavljajući naglaske na određeno područje ili produbljujući neka od pitanja koja su predavači otvorili: promjena hermeneutičke paradigme i matrice u teologiji, budućnost kateheze pod vidom odnosa mladih i novih medija, religijsko obrazovanje u ekumenskom ozračju.

Slijedila je veoma živa i dinamična rasprava kao završetak radnog prijepodnevnog dijela. Vrijeme ručka, koji je bio pripremeljen za sve sudionike, bila je prilika za susrete, razmjenu ideja, iskustava i mišljenja.

Poslijepodnevni program bio je u znaku rada u skupinama. Sudionici su se podijelili prema interesnom području, a mogli su birati između tri teme: Kateheza, novi medij i radio, Kateheza, društvene mreže i web 2.0 i Kateheza i projekt mladih „U drugom svijetu“.

Drugi dan Simpozija započeo je s uvodnim predavanjem prof. Giuseppea Rive s Katoličkog Sveučilišta u Milanu. U izlaganju je govorio o novim medijima i identitetu te utjecaju novih tehnologija na pojedinaca – njegov subjektivitet. Na zanimljiv način prikazo je dinamiku koja se događa između novih medija i kognitivnih procesa onih koji koriste new media, osobito kod djece.

U tom području osobito mjesto zauzimaju emocije i emotivni život. U završnom dijelu predavanja istaknuo je neke paradokse društvenog identiteta u novim medijima: odsutnost tijela, multitasking, virtualna prijateljstva – mnoštvo umreženih, a veoma malo istinskih prijatelja, reducirano poimanje vremena i prostora itd.

Tri koreferata održali su Gabriele Quinzi, Umbaldo Montisci i Rosangela Simboldi kao svojevrstan odjek na prethodno predavanje. U svojim kratkim izlaganjima dotaknuli su slijedeće teme: novi mediji kao odgojni izazovi, novi mediji kao nove mogućnosti i utjecaj medija na proces pastoralnog obraćenja.

Simpozij je zaključen okruglim stolom na kojem su gotovo svi predavači sudjelovali. Još jednom su istaknuti glavni naglasci iz predavanja te dani važni doprinosi i podijeljena zanimljiva iskustva te otvorena brojna pitanja o katehezi i općenito navještaju vjere u novim okolnostima, a koje osobito obilježavaju i oblikuju novi mediji.

Na simpoziju su bili prisutni sudionici iz većine europskih zemalja, ali i šire. Hrvatsku je predstavljalo troje sudionika, među kojima je bila predstojnica Ureda za vjeronauk u školi Zagrebačke nadbiskupije prof. dr. sc. Blaženka Valentina Mandarić. (VM)
Ispišite stranicu: