"Otajstvo Kristova života – dvanaestogodišnji Isus u hramu – Zadivljenost kao pedagoški princip", tema je trodnevne Katehetske zimske škole za vjeroučitelje osnovnih škola koja je započela u utorak 3. siječnja u Međubiskupijskome sjemeništu na zagrebačkoj Šalati. Tradicionalni je stručni skup trajne izobrazbe vjeroučitelja, koji organizira Nacionalni katehetski ured Hrvatske biskupske konferencije (NKU) u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje (AZOO), okupio oko 550 sudionika, a nakon molitvenoga uvoda u rad su škole pozdravnim riječima uveli predstavnici organizatora.
Predstojnik NKU-a dr. Ivica Pažin naglasio je kako se odgojni i obrazovni proces poput putovanja nudi kao mjesto otkrivanja zadivljenosti koja može osloboditi za nova obrazovna i odgojna iskustva. Istaknuo je kako je hodočasničko putovanje dvanaestogodišnjega Isusa koje je završilo u hramu gdje je razgovarao sa židovskim učiteljima koji su mu se divili, shvaćeno kao otajstvo Kristova života, bilo inspiracija za temu katehetske škole, ali i za propitivanje: "Možemo li se poput tadašnjih učitelja, možda najprije usuditi diviti današnjim učenicima i mladima oko nas, njihovom ali i našem svijetu i društvu".
Ravnatelj AZOO-a Vinko Filipović pozdravio je sudionike naglasivši važnost i vrijednost djelovanja u odgojno-obrazovnome sustavu, kao i samih katehetskih škola. Govoreći o vremenu koje se često karakterizira kao dramatično, puno defetizma i beznađa, vjeroučiteljima je poručio kako upravo oni trebaju djeci i mladima ponuditi nadu i ono što je pozitivno.
Uime zagrebačkoga nadbiskupa kardinala Josipa Bozanića sudionicima škole obratila se predstojnica Ureda za vjeronauk u školi Zagrebačke nadbiskupije dr. s. Valentina Blaženka Mandarić, prenijevši vjeroučiteljima kardinalove pozdrave te božićne i novogodišnje čestitke. "Udivljenost vjeroučitelja pred Božjim otajstvom temeljni je preduvjet i siguran ključ uspjeha u vjeronaučnoj nastavi", istaknula je dr. Mandarić poručivši: "Neka božanska Riječ u nama rodi istinsku zadivljenost koja će biti prepoznatljiva i svjedočanska u svakom susretu s našim učenicima". Sudionike škole kao domaćin stručnoga skupa pozdravio je i rektor Međubiskupijskoga sjemeništa mr. Domagoj Matošević.
Radni je dio škole predavanjem o teologiji zadivljenosti otvorio dr. Ivica Raguž naglasivši kako je zadivljnost jedna od ključnih kategorija za razumijevanje filozofije i teologije. Slijedilo je predavanje dr. Alojzija Hoblaja o vjeronauku kao mjestu škole divljenja. Zadaća je vjeroučitelja, istaknuo je, "vjeroučeniku koji je sposoban diviti se pružiti takav kvalitetan sadržaj koji će ga sve više uvoditi u doživljajno spoznavanje života koji ga okružuje", a vjeronaučni nastavni plan i program bez sumnje pruža takav sadržaj.
Tijekom poslijepodneva prvoga radnog dana vjeroučitelji sudjeluju u radu u skupinama, a u večernjim satima okupit će se na zajedničkome euharistijskom slavlju.
Drugoga dana predviđena su predavanja dr. Vladimira Grudena i dr. Josipa Šimunovića, a održat će se i svečana podjela potvrdnica vjeroučiteljima polaznicima doškolovanja na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu. U poslijepodnevnim će se satima, nakon rada u pedagoškim radionicama, održati i tradicionalni susret s Malim koncilom.
Katehetska zimska škola završava u četvrtak 5. siječnja izvješćima o radu u skupinama, te okruglim stolom sa zaključcima škole. (iu, gk)
Više pročitajte u tiskanome izdanju Glasa Koncila od nedjelje 15. siječnja. Već od srijede novi broj je dostupan putem interneta na adresi enovine.glas-koncila.hr.