HR

Aktualnosti

Objavljeno: 04.10.2010.

Obilježen početak I. akademske godine na Hrvatskome katoličkom sveučilištu

Službom Riječi, koju je predvodio veliki kancelar Hrvatskoga katoličkog sveučilišta nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić, obilježen je 4. listopada u kapelici Hrvatskoga katoličkog sveučilišta, početak I. akademske godine na tom sveučilištu.

Molitvi su uz kardinala Bozanića, prisustvovali rektor HKS-a pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško, državna tajnica iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa dr. Ivana Mrkonjić, rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Aleksa Bjeliš, dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu dr. Josip Oslić; u ime Filozofskog fakulteta Družbe Isusove prof. dr. Anto Mišić, provincijal Družbe Isusove prof. dr. sc. Ivan Koprek, ravnatelj Hrvatskog povijesnog instituta dr. sc. Stjepan Matković, profesori, studentice i studenti.

U prigodnoj homiliji (koju u cijelosti možete pročitati ovdje), kardinal je podsjetio na slogan Hrvatskoga katoličkog sveučilišta - Lux vera - Istinsko svjetlo, te istaknuo: „To svjetlo susrećemo tijekom cijele povijesti, a snažnije u ključnim trenutcima povijesti spasenja, kako to donosi Biblija. Ne zaboravimo, dakle, da je prva Stvoriteljeva riječ u njegovom stvoriteljskom djelu upravo glasila: Neka bude svjetlo! Razdvajanje tame od svjetla djelo je razlikovanja, prepoznavanja, djelo je novoga. Iz in-diferentnosti, ne-različitoga, dolazi se do različitoga, do prostora i ozračja u kojima se rađa nešto novo i u kojima čovjek ne ostaje ravnodušnim. Tu se očituje i značenje ljudske slobode, da se – uočavajući razliku – prikloni dobru.“.

Govoreći o identitetu sveučilišta, kardinal Bozanić je istaknuo: „Noseći u svome nazivu pridjev 'katoličko' ovo sveučilište je pozvano odlikovati se takvim pristupom, ne samo onda kada sveučilišni život sa sobom nosi lijepe trenutke, nego i u kušnjama i poteškoćama. Upućeni smo jedni na druge i na stvaranje zajedništva. Ono je odraz istinskoga svjetla u međusobnome pomaganju, susretljivosti, ali i u preuzimanju odgovornosti, u izgradnji povjerenja, u nastojanju da svi napreduju u dobru. To svjetlo će tražiti da se uklanja svako zlo koje se želi ugnijezditi u čovjeku rađajući sebičnost i nepoštivanje istine. U sveučilišnome znaku koji će biti znakom vašega prepoznavanja, u zvjezdanome sjaju u kojemu obrisi križa prodiru kroz tamu, uvijek čitajte poziv da budete istinsko svjetlo svojom marljivošću, svojim zalaganjem i ljubavlju prema čovjeku. Time ćete biti 'svjetlo svijeta' i svjetlo našemu društvu. Znanje može čovjeka učiniti oholim, a time on silno gubi od veličine na koju ga poziva Bog.“

Podsjećajući na završnu proslavu 50. obljetnice mučeničke smrti Alojzija Stepinca, obilježenu 3. listopada u Katedrali na kraju 40. plenarnog zasjedanja Vijeća europskih biskupskih konferencija, kardinal je naglasio da je od samih početaka osnivanja Hrvatsko katoličko sveučilište stavljeno pod zaštitu i zagovor blaženoga Alojzija Stepinca.

U svom završnom djelu, kardinal je pozvao profesore i studente da budu prepoznatljivi nositelji Istinske svjetlosti, „na ponos Hrvatskomu katoličkom sveučilištu, na kojemu ste prvi studenti i profesori. A Blažena Djevica Marija, Prijestolje mudrosti, koja je svijetu donijela neugasivo Svjetlo, neka bude uvijek s vama!“.

Nakon molitve Službe Riječi, održan je drugi dio susreta. Visoke uzvanike, profesore, studente i studentice pozdravili su rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta mons. dr. Ivan Šaško; u ime Ministarstva znanosti obrazovanja i športa, nazočnima se obratila državna tajnica u ministarstva dr. Ivana Mrkonjić, a u ime Sveučulišta u Zagrebu, svoj pozdrav i čestitku uputio je rektor Sveučilišta u Zagrebu dr. Aleksa Bjeliš.

U svom pozdravnom govoru (kojega u cijelosti pročitajte ovdje), rektor Hrvatskoga katoličkog sveučilišta mons. Ivan Šaško je zahvalio kardinalu Bozaniću na inicijativi za uspostavu sveučilišta: "Iznimno mi je drago da je danas s nama naš uzoriti gospodin kardinal Josip Bozanić, zagrebački nadbiskup i veliki kancelar našega sveučilišta. Na početak smo stavili molitvu ne samo za Božju pomoć, nego i izražavanje zahvalnosti koja obuhvaća naše životno ozračje. Inicijativa za uspostavu, koja je potekla od Vas, Uzoriti, i samo osnivanje Hrvatskoga katoličkog sveučilišta dobiva danas još jedan važan initium. Bez obzira na razne poteškoće koje smo susretali i susrećemo, znamo da ovo djelo nije prepušteno našim slabim ljudskim rukama i sposobnostima. Zbog toga Vam hvala što ste podijelili s nama molitveni trenutak i što ste dionik ovoga zajedništva u predavaonici. Niti jedno djelo, prepušteno samo čovjeku ili oslonjeno isključivo na ljudske planove ne može donijeti istinski plod. Svjesni smo da se toga trebamo neprestano spominjati, osobito u onim trenutcima kada se ljudska oholost nastoji nametnuti poniznosti.".

Svoje zahvale okupljenim uzvanicima i predstavnicima institucija, rektor Šaško je završio slijedećim riječima: "Znamo da svako sveučilište čine ljudi. O svima nama ovisi kakvo će biti njegovo lice, ozračje rada i sveučilišnoga života koji ide onkraj akademskih aktivnosti. Sada smo na početku, a – prema Ciceronovoj riječi – pricipia omium rerum exigua: početci svih stvari su maleni. To nam govori i Isus, govoreći o gorušičinu zrnu, o kvascu, o malenosti. Zato s neizmjernom zahvalnošću za ovaj maleni početak, sve vas srdačno pozdravljam, moleći Boga da vam udijeli snagu za njegova velika djela. Hvala vam"

Nakon pozdrava, o važnosti studiranja povijesti u današnjemu sveučilišnom i društvenom kontekstu govorio je prof. dr. Jure Krišto, voditelj studija povijesti. Na kraju susreta, svima se govorom obratio veliki kancelar Hrvatskoga katoličkog sveučilišta nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić. U svom govoru (kojega u cijelosti možete pročitati ovdje), kardinal je zahvalio svima koji su na bilo koji način sudjelovali u realizaciji ideje Hrvatskoga katoličkog sveučilišta.

Nakon zahvale, kardinal se obratio studenticama i studentima progovorivši o bitnim karakteristika koje se tiču studija povijesti: „Bez obzira je li povjesničar vjernik ili ne; kršćanin ili ne, smatram da za sve vrijedi ovih osam oznaka: oslonjenost na prave izvore, spremnost na iskorak i otklanjanje od ideologija, vjernost, poniznost, ustrajnost, nemirenje s uhodanim pretpostavkama, otvorenost novim nadahnućima i traženje konačnoga smisla.“.

Kardinal je naglasio da je „uloga katoličkoga sveučilišta u visokome obrazovanju, tragom kristološkoga načela i eshatološkoga značenja, zauzimanje za čovjeka i za sve što je ljudsko. Iz tog je razloga Crkva tijekom povijesti osnivala i podupirala ustanove visokoga obrazovanja, što čini i danas. Nije pri tom tražila svoju istinu, nego Istinu do koje se može doći raznim putovima; Istinu u kojoj se odražava dostojanstvo ljudske osobe i njezina sloboda, pravednost i društvena osjetljivost za slabije u uzajamnom poštivanju.“.

Svoj govor kardinal je završio riječima: „Dragi prijatelji, za svaki se dan može reći da je povijesni. I to je istina, ali ovaj nosi u sebi nešto što ostaje zabilježeno kao početak, a budući da početke redovito pamtimo, rado ćemo se vraćati i na ovaj dan. Želim vam svima plodonosan hod, kako bi radost vraćanja na ovaj povijesni početak bila veća. Još jedanput svima hvala, uz ponovne želje i molitvu za Božji blagoslov!“.

Hrvatsko katoličko sveučilište sa sjedištem u Zagrebu osnovano je 3. lipnja 2006. dekretom „Luce vera illuminata (Istinskom svjetlošću obasjana)“ kojeg je u ime osnivača – Zagrebačke nadbiskupije - potpisao nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

U mjesecu lipnju 2006. godine potpisan je ugovor o ustupanju vojarne „Kralj Tomislav“ na zagrebačkom Črnomercu za potrebe HKS-a, a krajem 2007. utvrđeno je da će Vlada financirati studijske programe za 40 diplomanata i postdiplomanata godišnje.

 

Zvonko Franc

voditelj Tiskovnog ureda

i glasnogovornik

Ispišite stranicu: