HR

Aktualnosti

Objavljeno: 14.10.2024.

Održan XVII. Međunarodni simpozij crkvenih pravnika

Sedamnaesti međunarodni znanstveni simpozij crkvenih pravnika, na temu Pravne osobe Katoličke Crkve i vlasništvo dobara, održan je 11. i 12. listopada 2024. u Ludbregu. Pod sponzorstvom Hrvatske biskupske konferencije, Simpozij je organiziralo Hrvatsko kanonističko društvo u suorganizaciji Varaždinske biskupije te Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Simpozij je okupio crkvene i civilne pravnike, djelatnike i vanjske suradnike crkvenih sudova te kancelare i ekonome biskupijâ iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Slovenije.

Svečanom otvorenju prisustvovali su mons. Bože Radoš, varaždinski biskup, mons. Mate Uzinić, riječki nadbiskup i metropolit te duhovni voditelj Hrvatskoga kanonističkog društva i mons. Andrej Saje, novomeški biskup i predsjednik Slovenske biskupske konferencije.

Pozdravnu riječ okupljenima na otvorenju Simpozija uputio je dr. sc. Ivica Ivanković Radak, dosadašnji predsjednik Hrvatskoga kanonističkog društva, zahvalivši biskupu domaćinu i istaknuvši posebno značajnim susret u mjestu gdje se časti Predragocjena Krv Kristova. Osvrćući se na temu ovogodišnjeg Simpozija, naglasio je da je njena aktualnost nedvojbena, jer duboko prožima odnos Crkve i države, iako se o njoj manje raspravlja unutar kanonsko-pravnih krugova. Stoga je osobito zahvalio predavačima na spremnosti da pomognu u aktualizaciji te važne teme.

Nakon zajedničke molitve, riječ pozdrava izrekao je i mons. Bože Radoš. Izrazio je radost što se ovogodišnji Simpozij održava u Svetištu Predragocjene Krvi Kristove, srcu hodočasničkog događanja koje mnogima vraća nadu i iz kojega se vraćaju osnaženi. Podsjetivši da je srce središte krvotoka, istaknuo je da i pravnike i pravo u Crkvi doživljava kao mrežu, krvotok kroz koji teče Isusova poruka, stoga je zaželio svim sudionicima da ovim Simpozijem „osvježe krvne žile da bi u svim porama crkvenog života krv mogla teći tako da hrani cijelo tijelo Crkve“.

Mons. Mate Uzinić, duhovni voditelj Društva, u prigodnoj riječi posebno je naglasio važnost izabrane teme jer se pitanje odnosa prema materijalnim dobrima u Crkvi treba preciznije regulirati. Kao glavni problem koji Crkvu udaljava od Kraljevstva Božjeg prema kojem bi trebala voditi, istaknuo je situacije kad „Crkvi bogatstvo postane cilj, a prestane biti sredstvo. Preduvjet Crkvi na tom putu je da ostavi sve i krene za Isusom, iako se tada postavlja logično pitanje kako vršiti poslanje Crkve bez materijalnih dobara." Stoga je mons. Uzinić upozorio da Crkva mora biti pozorna da ne zamijeni vrijednosti nego da sva dobra koja posjeduje koristi za svoje poslanje.

Pozdravni govor prof. dr. sc. Marija Cifraka, o. d. dekana Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pročitao je mr. sc. Josip Horvat, asistent na Katedri kanonskog prava Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu. Izrazio je uvjerenje da će „cjelina izlaganja i bogatstvo različitosti tema izlagača doprinijeti progresu ove teme kako na crkvenom tako i na društvenom području, posebice s obzirom na bolje razumijevanje pravne problematike koju obrađuje tema ovogodišnjeg Simpozija“.

Prvoga dana Simpozija održana su predavanja: Subjektivitet pravnih osoba u rimskoj i kanonskoj pravnoj tradiciji (dr. sc. Tomislav Karlović, Zagreb); Bitni elementi moralnih i pravnih osoba Katoličke Crkve (dr. sc. Sebastijan Valentan, Ljubljana); Vrste crkvenih pravnih osoba. Osvrt na staro i novo kanonsko pravo (lic. iur. can. Ivan Rak, Varaždin); Pretpostavke za djelovanje pravnih osoba Katoličke Crkve (dr. sc. Lucija Boljat, Zagreb; lic. theol. i lic. iur. can. Josip Horvat, Zagreb); Imovinska sposobnost crkvenih pravnih osoba (dr. sc. Ilija Marković, Sarajevo). Izlaganja su otvorila sadržajnu raspravu koja se fokusirala na pitanja glede usklađivanja i pojašnjenja kanonsko-pravnih i hrvatskih civilno-pravnih termina u području pravnih osoba i vremenitih dobara što se pokazalo nužnim za daljnje korake priznavanja i djelovanja pravnih osoba Katoličke Crkve i Republike Hrvatske.

U poslijepodnevnim satima sudionici Simpozija obišli su Varaždin i posjetili Gradski muzej, a prvi dan Simpozija završio je euharistijskim slavljem u katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo koje je predvodio mons. Bože Radoš, biskup varaždinski, uz mons. Matu Uzinića, mons. Andreja Sajeta i mons. Josipa Mrzljaka. U prigodnoj homiliji mons. Radoš se osvrnuo na evanđeoski ulomak liturgije dana sagledavajući ga iz perspektive „suca, pravnika, sudnice u kojoj se često nalazite“. U evanđelju optužuju Isusa i pokreću kazneni postupak, najvjerojatnije po službenoj dužnosti je r se ne slažu s njim, za „kazneno djelo“ za koje po zakonu nema propisane kazne - da po Beelzebulu, poglavici đavolskom, izgoni đavle. Za to ga optužuje elita koja dobro poznaje i savršeno obdržava Mojsijev zakon, ali kojoj ne smeta djelo koje Isus čini, nego Isus sam. Žele ga staviti u krug ljudi koji čine zlo, žele ga odbaciti da ne moraju mijenjati sebe i pravila svog života. Međutim, iako zlo nikad ne miruje, Isus im govori da dolazi onaj koji je spreman pobijediti zlo. „Dobro je jače od svakog zla, Isusova ljubav je moćnija od bilo kojeg grijeha i slabosti“, On „kad dolazi u sudnicu ne sudi prema našim djelima, nego po svojoj dobroti, njegova presuda je uvijek oslobađajuća“, naglasio je mons. Radoš. Zaključujući homiliju, mons. Radoš je istaknuo da, iako čeznemo za čistom nutrinom, „nije dovoljno biti čist, ne ogriješiti se ni o jedan kanon ili paragraf zakona“, nego se uvijek trebamo osloniti na Isusa. „Ako Gospodin nije gospodar našeg života, tada će se u našoj kući nastaniti zlo. Onaj tko je potpuno čist nije savršen. Savršen je onaj koji oslonac traži u Bogu, tko je dopustio da Isus uđe i nastani se u njegovu životu“, zaključio je mons. Radoš.

Tijekom drugoga dana Simpozija održana su predavanja: Oduzimanje imovine pravnim osobama Katoličke Crkve na području Biskupske konferencije Jugoslavije u 20. stoljeću (dr. sc. Nada Mikulandra, Šibenik); Povrat crkvene imovine oduzete u vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine: načela i provedba (dr. sc. Danijela Rupčić, Zagreb); Stjecanje vlasništva zastarom, dosjelošću i otuđenjem: suodnos rimskog, kanonskog i suvremenog hrvatskog prava (dr. sc. Henrik-Riko Held, Zagreb); Sudbina imovinskih dobara u slučaju ujedinjenja, diobe i prestanka javnih pravnih osoba (dr. sc. Slavko Zec, Rijeka); Sporazum o utvrđivanju sljedništva pravnih osoba Katoličke Crkve u Republici Hrvatskoj: polazišta, sadržaj i primjena (dr. sc. Ivan Milotić, Zagreb); Postupak izvlaštenja crkvenog dobra javne pravne osobe (dr. sc. Mateja Held, Zagreb); Isprave i evidencije o vlasništvu - preduvjeti za primjenu učinkovitih modela upravljanja vremenitim dobrima (Tomislav Sadrić, mag. iur., Zagreb). Simpozij je zaključen završnom raspravom u kojoj su otvorena mnogovrsna pitanja vezana uz utvrđivanje vlasništva te postupke otuđenja i eksproprijacije vremenitih dobara različitih pravnih osoba.

Dan prije otvaranja Simpozija, u četvrtak, 10. listopada 2024. godine, održana je XIV. redovita (izborna) skupština Hrvatskoga kanonističkog društva za novo mandatno razdoblje. Za predsjednicu HKD-a izabrana je izv. prof. dr. sc. Lucija Boljat, za potpredsjednika dr. sc. Ivica Ivanković Radak, a za tajnika Mario Pintarić. Osim članova koji ulaze po službi, u Upravni odbor Društva izabrani su mr. sc. Luka Paljević i mr. sc. Josip Horvat. Za članove Nadzornog odbora izabrani su mons. dr. sc. Andrej Saje, mr. sc. Ivan Rak i doc. dr. sc. Marija Džinić.

Hrvatsko kanonističko društvo
Foto: Branimir Gubić; HKD
Ispišite stranicu: