Objavljeno: 21.03.2025.
U Župi sv. Ivana ap. i ev. u novozagrebačkom naselju Utrina održana je u druga korizmena duhovna obnova u četvrtak 20. ožujka. Misno slavlje i katehezu predvodio je preč. Domagoj Matošević, moderator Nadbiskupskog duhovnog stola i v.d. ekonoma Zagrebačke nadbiskupije, uz glazbeni sastav Infinitas.
U propovijedi je govorio prispodobi o neimenovanom bogatašu i siromahu Lazaru, "koja nas poziva na razmišljanje o vlastitim životima i odnosima s drugima. Luka, iako nije poznavao Isusa osobno, bio je učenik sv. Pavla, a u svom evanđelju nam nudi prikaz duhovnog života. Kroz profesiju liječnika, Luka nas poziva da prepoznamo dijagnozu naše duhovne bolesti i tražimo lijek - Božju ljubav. U ovoj prispodobi bogataš završava u paklu, dok Lazar uživa u Abrahamovom krilu. Grijeh bogataša nije u tome što je bio bogat, već što nije primijetio siromaha koji mu je bio tako blizu. Bogataš je bio zatvoren u sebe, egoističan i sebičan, što ga je udaljilo od Božje ljubavi. Naša ulaznica za zagrljaj s Abrahamom i Božjom ljubavlju leži u djelima milosrđa. Ne možemo se spasiti ako se ne otvorimo za druge, jer život bez ljubavi i služenja drugima, prazan je."
Dodao je kako je "bogataš vjerovao da će ga bogatstvo ispuniti, no tek kad postanemo otvoreni za druge i služimo im, prepoznajemo stvarnu ispunjenost koju daje Isus. Iako služenje zahtijeva naš trud, vrijeme i žrtvu, uz Božje milosrđe, samo tada možemo služiti u istinskoj ljubavi."
U katehezi koja je uslijedila nakon misnoga slavlja preč. Matošević okupljenim je vjernicima približio prispodobu o izgubljenom i nađenom sinu. "Mlađi sin, tražeći slobodu, odlazi od oca s novcem, ne čekajući da otac umre kako bi mogao naslijediti imanje. Iako otac nije morao ispuniti njegov zahtjev, daje mu slobodu, jer sloboda je najveći dar koji nam Bog daje, ali može biti i prokletstvo ako nije pravilno vođena. Sin brzo gubi sve, ali potom - dolazi k sebi i odluči vratiti se ocu, svjestan svojih pogrešaka. Ova rečenica "došao je k sebi" ilustrira duhovnu stvarnost - grijeh nas udaljava od sebe, od Božjeg plana za nas. Metanoja, ili obraćenje, poziva nas da se vratimo, da prepoznamo Očevu ljubav i oprost. Otac mu vraća dostojanstvo, daje mu sandale, prsten i vraća mu puninu života."
Govoreći o starijem sinu, koji je uvijek bio i radio u očevu domu, preč. Matošević istaknuo je kako on "ne razumije zašto otac toliko voli i oprašta mlađem sinu. Njegova nezahvalnost i duhovna oholost također su znakovi da je daleko od istinske ljubavi. Iako je uvijek bio "blizu" oca, nije prepoznao dar ljubavi i milosrđa koji je imao. Ovdje dolazimo do ljepote našega Starijeg Brata, koji izlazi iz Očeve kuće, lišava se svog dostojanstva kako bi tražio izgubljene ovce i vratio ih u Očev dom. On je savršeni primjer ljubavi i žrtve. Ljepota Starijeg Brata je u tome što nije samo prihvatio onoga koji se vratio, već je pokazao nevjerojatnu ljubav i žrtvu, odlazeći za onima koji su bili izgubljeni."
Na kraju je kazao kako "ljepota našega Starijeg Brata nije u njegovoj poziciji, njegovoj moći ili bogatstvu, već u njegovoj spremnosti da se odrekne svega zbog ljubavi prema onima koji su izgubljeni. Ova slika nas poziva da ne budemo poput starijeg sina koji je bio ispunjen duhovnom oholosti, već da postanemo poput onoga koji izlazi iz Očeve kuće kako bi pomogao drugima da se vrate. Ove korizme, pozvani smo razmisliti o tome što znači biti Stariji Brat. Jesu li naši životi ispunjeni ljubavlju, milosrđem i služenjem drugima? Jer, samo tada možemo biti pravi nositelji Božje ljubavi u svijetu."
Idućeg četvrtka nastavljaju se korizmene duhovne obnove, a u četvrtak 27. ožujka predvoditelj je don Damir Stojić
Župa sv. Ivana ap. i ev., Zagreb-Utrina-Zapruđe