HR

Aktualnosti

Objavljeno: 03.08.2015.

Osnaživanje obitelji i njezinih pomagača

Obiteljsko savjetovalište Caritasa Zagrebačke nadbiskupije tijekom godine na razne načine surađuje s drugim obiteljskim savjetovalištima, kako crkvenim tako i onima čiji osnivač je država ili su to razne udruge. Jedan od najnovijih primjera takve suradnje je nedavno objavljivanje stručnog članka voditeljice Savjetovališta zagrebačkog Caritasa u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije, a u pripremi je i članak psihologinje ovog savjetovališta za sljedeći broj spomenutoga nadbiskupijskoga glasila.

Voditelj Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije (BIOS) dr. Josip Bošnjaković, koji je potaknuo ovaj vid stručne suradnje u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije, napominje da se radi o prilogu u okviru teme koja će se obrađivati na Međunarodnom stručnom skupu bračnih i obiteljskih savjetovatelja u Ogulinu od 11. - 13. rujna ove godine. 
 
»Od siječnja do prosinca 2015. godine pod rubrikom 'Osnaživati obitelj i njezine pomagače' djelatnici bračnih i obiteljskih savjetovališta, s područja Republike Hrvatske, kao i njihovi stručni suradnici pišu o navedenoj temi. Želja nam je na ovaj način osvijestiti među svećenicima, teolozima, vjeroučiteljima, katehetama, kao i svim vjernicima važnost djelovanja bračnih i obiteljskih savjetovališta, te ujedno i promovirati rad istih. Osim toga pišući o ovoj temi ukazujemo na važnost djelovanja bračnih i obiteljskih savjetovališta te na kakve poteškoće djelatnici i klijenti savjetovališta nailaze.

Također, u člancima se mogu naći i vrlo praktične smjernice i promišljanja koja se odnose na savjetovališni rad. Tako u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije br. 7/8. 2015. diplomirana socijalna radnica Ana Štimac, ujedno i voditeljica Obiteljskog savjetovališta Caritasa Zagrebačke nadbiskupije piše o jednoj vrlo aktualnoj i zanimljivoj temi - o Depersonalizaciji pomagačkih aktivnosti. Naime, djelatnici koji na razne načine pomažu osobama i obiteljima, kao što su socijalni radnici, bračni i obiteljski savjetovatelji, psiholozi, psihoterapeuti, i dr. u opasnosti su da, zbog opterećenosti poslom i oblikom zahtjevnog rada s ljudima, dožive određene poteškoće koje umanjuju efikasnost rada.

Gospođa Štimac upravo o tome progovara i ukazuje na goruća pitanja rada s ljudima, te također predlaže i putove kojima je moguće poći kako bi se u ovakvom obliku rada unijele i promjene, kao što je npr. promjena organizacije rada; veća međusobna suradnja i povjerenje stručnjaka državnih i civilnih organizacija (posebno na lokalnoj razini); jasna prezentacija sadržaja rada i dostupnosti pomagačkih zanimanja na široj društvenoj razini; primjena načela postupnosti – i kod minimalne motivacije nuditi mirenje ili medijaciju; stalno održavanje osobnog kapaciteta stručnjaka«
, izjavio je dr. Bošnjaković, koji se nada se da će i u drugim časopisima koja izlaze u okviru Katoličke Crkve biti prostora za slične članke.
 
Članak gđe Štimac u Vjesniku Đakovačko-osječke nadbiskupije i Srijemske biskupije na str. 49 - 50 može se pročitati na poveznici http://www.vjesnik.djos.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=40
 
Obiteljsko savjetovalište Caritasa Zagrebačke nadbiskupije nalazi se u Selskoj cesti 165 u Zagrebu, a radno vrijeme za stranke je od ponedjeljka do četvrtka - od 9 do 18 sati; petkom od 9 do 15 sati.
 
 
P O D A C I  Z A  K O N T A K T
 
T - 01 366 88 22 i 01 301 62 74
E - obiteljskosavjetovaliste@czn.hr
Facebook grupa: Caritas Zagrebačke nadbiskupije - Obiteljsko savjetovalište
Ispišite stranicu: