Objavljeno: 14.08.2014.
Papa pisao glavnom tajniku Ujedinjenih naroda o patnjama kršćana u Iraku
Ono što se događa na sjeveru Iraka, s nasiljem nad kršćanima i nad drugim vjerskim manjinama, nepodnošljivo je trpljenje koje ne može ne potaknuti savjest svih ljudi da zaštite i daju potporu žrtvama toga nasilja – ukratko je smisao poruke koju je papa Franjo poslao glavnom tajniku Organizacije ujedinjenih naroda Banu Ki-Moonu, tražeći da Ujedinjeni narodi ulože sve napore kako bi zajamčili mir i humanitarna prava.
Pred tom dramatičnom situacijom, srce je pape Franje – kako je napisao – puno boli i tjeskobe, te dodao da je uznemiren stanjem kršćana i drugih vjerskih manjina koji moraju bježati iz svojih domova i biti svjedoci uništavanja svojih bogoštovnih mjesta i vjerske baštine.
Ističući odluku da, kao svojega osobnog izaslanika, u Irak pošalje kardinala Fernanda Filonija, da ublaži nepodnošljivo trpljenje onih koji – kako je napisao – samo žele živjeti u zemlji svojih predaka, i to u miru, skladu i slobodi, papa se Franjo obratio glavnom tajniku Organizacije ujedinjenih naroda stavljajući – kako je napisao – pred vas suze, patnje i vapaje pune očaja kršćana i drugih vjerskih manjina voljene iračke zemlje.
Apel, odaslan jednoglasno s patrijarsima Istočnih Crkvi i s drugim vjerskim vođama, i ponovno namijenjen međunarodnoj zajednici, upućen je – kako je napisao Sveti Otac – u svrhu intervencije koja će prekinuti humanitarnu tragediju koja je u tijeku. Posebno je upućen Ujedinjenim narodima, da zajamče sigurnost, mir, humanitarno pravo i pomoć izbjeglima, u skladu – pojasnio je Papa – s preambulom i člancima Povelje Ujedinjenih naroda.
Uostalom, – primijetio je papa Franjo – snažni napadi koji se šire duž sjevera Iraka ne mogu ne potaknuti savjesti svih muškaraca i ženâ dobre volje na konkretna djela solidarnosti, kako bi zaštitili sve one koji su pogođeni nasiljem, ili im se njime prijeti, te kako bi zajamčili nužnu i hitnu pomoć brojnim izbjeglim osobama, kao i siguran povratak u njihove gradove i domove.
Kako nam pokazuju tragična iskustvâ XX. stoljeća, u igri je najosnovnije shvaćanje ljudskoga dostojanstva, a to primorava međunarodnu zajednicu da učini sve moguće, posebno putem normî i mehanizama međunarodnoga prava, kako bi zaustavila i spriječila novo sustavno nasilje nad etničkim i vjerskim manjinama – istaknuo je Papa u poruci glavnom tajniku Organizacije ujedinjenih naroda. (Radio Vatikan)