HR

Aktualnosti

Objavljeno: 23.09.2011.

Papino obraćanje predstavnicima Vijeća Evangeličke Crkve u Erfurtu

Prijenos Papina pohoda pratite ovdje.

Ljudski grijesi uništavaju ovaj svijet, rekao je papa Benedikt XVI. u govoru što ga je održao pred Vijećem Evangeličke Crkve u Erfurtu, gradu u kojem je živio i djelovao početkom 16. stoljeća utemeljitelj protestantizma Martin Luther.

Papa se osvrnuo na teške posljedice korupcije velikih i malenih, koji misle samo na vlastitu korist. Svijet, koji čezne za razonodom i novcem, prema Papinom mišljenju, uništava s jedne strane droga, a druge strane pohlepa za razonodom. Još je više ugrožen sve jačim nasiljem, koje se vrlo često prikriva i pod vjerskim plaštem. Za Papu glad i siromaštvo mogli bi uništiti čitave dijelove svijeta, ako u ljudima ne prevlada osjećaj Božje ljubavi. Taj problem nije samo teoretski. Većina ljudi, pa i kršćana misli da Boga u biti ne zanimaju ljudski grijesi i kreposti.

Pa smatramo da Bog mora biti širokogrudan te da na kraju neće voditi računa o našim malim pogreškama. Jesu li naši propusti stvarno tako mali, upitao se Papa i odgovorio da sva ta zla ne bi bila tako jaka, kad bismo stvarno stavili Boga u središte našeg života. To je – prema riječima pape Ratzingera – prvi i glavni poziv, koji nam upućuje Martin Luther s ovog susreta kao i njegova kristocentrična duhovnost, koja nam pomaže otkriti ekumenski duh.

Moramo paziti da ne izgubimo velike stvari koje nas povezuju i po kojima u biti bivamo kršćani. Jedino će se tako – prema Papinu uvjerenju – kršćani moći suočiti sa suvremenim izazovima, a to je novi oblik kršćanstva. Papa smatra da razvodnjavanje vjere ne pomaže. Treba je posvema živjeti. To je – prema njegovom uvjerenju – glavni ekumenski zadatak i u tome bi katolici i protestanti morali uzajamno surađivati kako bi duboko i živo vjerovali. On smatra da kršćane neće spasiti taktike, već produbljena i proživljavana vjera.

Kao što su mučeničke žrtve nacizma otvorile put ekumenizmu, tako i danas živa vjera u sekulariziranom svijetu postaje jaka ekumenska snaga, koja nas povezuje i vodi do Gospodina Boga, zaključio je Papa svoj govor pred predstavnicima Vijeća njemačke Evangeličke Crkve u Erfurtu, gdje je Martin Luther kao član augustinske redovničke zajednice studirao teologiju i služio svoju mladu misu 1507. godine. (IKA)

Ispišite stranicu: