Objavljeno: 15.01.2025.
Svečano misno slavlje proslave nebeskog zaštitnika pavlinskog reda, sv. Pavla Prvog Pustinjaka u samostanu Majke Božje Snježne u Kamenskom u srijedu 15. siječnja predvodio je fra Siniša Pucić, župni vikar Župe Presvetog Trojstva u karlovačkoj Zvijezdi.
Fra Pucić u propovjedi je istaknuo da nakon betlehemske spilje, "danas našu pažnju privlači spilja sv. Pavla u egipatskoj pustinji, koja je njegovim dugotrajnim i ustrajnim životom u molitvi i postu zasjala novim svjetlom koje je obasjalo Crkvu u proteklih 16 stoljeća. Hrabrost je krasila sv. Pavla da se odvaži na pustinjaštvo i tako preda Bogu svoj život. Pustinja je za svijet beskorisno mjesto u kojem je današnji svetac, prvi pustinjak, stekao sve jer je pronašao Boga. I mi smo pozvani u ovom vremenu zagušenom bukom svijeta otići u tišinu pustinje svoje svakodnevnice te tako neprestano osluškivati što nam Bog govori, kako i nas želi posvetiti u našem kršćanskom pozivu. Umjesto portala i društvenih mreža više vremena u ovoj godini posvetimo čitanju Biblije ili svetačkim životopisima u kojima ćemo pronaći novu snagu za život."
U večernjim satima slavljena je misa za djecu s blagoslovom djece, kako je predviđeno običajima reda. Sam sveti Pavao je u mladoj dobi ostao bez roditelja te je time još više u Bogu otkrio svoga Oca, a pred progonima je pobjegao u pustinju, u Očevo naručje. Stoga se u mnogim krajevima časti kao zaštitnik djece.
Iako pavlinski red nije osnovao sveti Pavao Prvi Pustinjak (227.-341.), već gotovo 1000 godina kasnije i na drugom kontinentu bl. Euzebije Ostrogonski, pavlinski red slavi ga kao svoga zaštitnika i uzora nadahnjujući se njegovim životom. Stoga se pavlini svake godine pripremaju za svetkovinu svoga zaštitnika posebnom devetnicom koja se sastoji od srednjovjekovnih himana, litanija i razmatranja. Takvom pripravom i postom dan prije svetkovine pavlini žele častiti svoga nebeskog zaštitnika.
Ove godine obilježava se i 800. godišnjica prve potvrde pavlinskoga reda. Naime, 1225. je pečuški biskup Bartolomej le Gross posebnom ispravom i fundacijskim listom potvrdio pustinjake sv. Pavla Prvog Pustinjaka kao zajednicu biskupijskog prava u svojoj biskupiji. Time je po prvi puta uređena današnja pavlinska zajednica, dobivši propise i upute za svakodnevni život. Nakon ove potvrde pavlinski red se počinje organizirati i širiti. Pavlinski povjesničari smatraju biskupa Bartolomeja suosnivačem bijelih fratara.
fr. Gaudencije Vito Spetić