HR

Aktualnosti

Objavljeno: 22.09.2010.

Predavanja trodnevnog simpozija udruge PosT Netzwerk

Slika: Detalj sa simpozija

Pastoralni teolozi zemalja Istočne i Srednje Europe okupljeni u udrugu PosT Netzwerk, među kojima prof. dr. sc. Pero Aračić i dr. sc. Ivo Džinić s KBF-a u Đakovu, prof. dr. sc. Josip Baloban i prof. dr. sc. Josip Šimunović s KBF-a u Zagrebu, Valentina Kanić iz Centra za promicanje socijalnog nauka Crkve pri HBK i Irena Sever, studentica komunikologije u Rimu, sudjelovali su na trodnevnom simpoziju u organizaciji ove udruge, u Češkim Budejovicama od 16. do 19. rujna te su kroz predavanja i rad u grupama promišljali o temi "Crkva i mediji – prijatelji ili neprijatelji".

Prvo izlaganje na temu "S gledišta Crkve: Uloga medija u naviještanju. Aspekti medijskog izazova za službe u Crkvi" imala je teologinja i voditeljica Ureda za odnose s javnošću biskupije Linz mr. Gabriele Eder-Cakl. "Mediji su poput mikrofona, pojačavaju ono što se u stvarnosti događa, tematiziraju konflikte i krize koji često na naslovnim stranicama zasjenjuju sve ostale događaje. Sve je više onih koji pišu o Crkvi, ali su premalo upućeni u teme i činjenice o crkvenom životu, a kompleksna crkvena struktura uvijek predstavlja izazov za medije", rekla je predavačica, navodeći kako je u austrijskoj Crkvi dugo postojao stav o neprofesionalnosti medija, ali se shvatilo da je nužno mijenjati situaciju te su u biskupijama osnovani uredi za odnose s javnošću što je rezultiralo poboljšanjem situacije.

„Mediji traže stručne, samosvjesne i elokventne osobe, ali smatraju da bi svaki vjernik trebao biti sposoban govoriti o svojoj vjeri. Tako se vjera može naviještati ne samo direktno, u određenim izjavama kada svećenici žele navijestiti Krista, već i indirektno, u raznim emisijama gdje se kroz različite teme može očitovati kršćansko promišljanje. Stoga javnost treba znati iskoristiti, a Radosnu vijest učiniti slušnom i prijemljivom", poručila je Eder-Cakl.

"Crkva kao dosadna i zastarjela dama" bila je tema pravoslavnog teologa i novinara iz Bugarske mr. Klimenta Hristova, koji je izlagao s gledišta svjetovnih medija. "Nedavno sam upoznao stariju Njemicu s lijepom kosom - baku pomalo povučenu, no kada je netko prema njoj dobar lako može dobiti financijsku potporu", započeo je predavač uspoređujući ponašanje te starije Njemice s odnosom medija i Crkve. "Mediji od Crkve mogu mnogo profitirati, no Crkva nije uvijek raspoložena za razgovor, već komunicira samo kad se njoj svidi, zato ju javnost prezentira kao dosadnu i zastarjelu.

Ciklički, ustaljeni tijek crkvene godine bez velikih promjena teško je uklopiti u medije koji su linearni, traže novine i skandale za dobru reklamu, pa tako stvaraju nove čitatelje", pojasnio je Hristov. "Krizne situacije, kao Reformacija, ojačale su Katoličku Crkvu, a može ju ojačati i medijska kriza ukoliko moguće skandale i senzacionalističke naslove bude iskoristila i gledala ih kao mogućnost za propitkivanje same sebe. Mediji imaju velike mogućnosti i prema njima se treba pozitivno postaviti, pokazati otvorenost, ali zahtijevati etičnost i profesionalnost", rekao je Hristov i ukazao je na važnost tiskovnih konferencija kojima Crkva ima mogućnost informirati javnost o aktualnim temama, iznijeti stavove i znati ih argumentirati.

Profesorica pastoralne teologije i katehetike dr. Maria Vidl s Katoličkoga teološkog fakulteta u Erfurtu govorila je o "Religijskoj analogiji kao mostu između Crkve i kulture". Nakon izlaganja sudionici podijeljeni u grupe promišljali su "Kako nastaju senzacionalni naslovi", o "Principima otvorenosti Crkve", a češki novinari prisustvovali su radionici na temu "Crkveni mediji i Crkva u medijima."

Tijekom izvješća iz pojedinih zemalja prof. dr. Baloban govorio je o "Crkvi u Hrvatskoj nakon promjena s naglaskom na odnos Crkve i medija". Izložio je rad Centra za socijalni nauk Crkve i Komisije Iustitia et pax u Hrvatskoj, te naznačio kakvo je očekivanje djelovanja Crkve u javnosti. Hrvatska biskupska konferencija često se obraća javnosti uz aktualne društveno-političke teme, a Iustitia et Pax objavila je 55 izjava, no u posljednje vrijeme one sve češće nailaze na medijsko ignoriranje unatoč često proročkim socijalno-aktualnim temama, koje su se pokazale obogaćenjem i za Crkvu i za društvo.

Istaknuo je i knjigu kardinala Josipa Bozanića "Istina u ljubavi" koja sadrži govore od 2002. do 2007. godine održane na mjestima od velikog značenja za hrvatsku povijest – Bleiburg, Vukovar, Jasenovac te govori o zločinima fašizma, nacional-socijalizma i komunizma. U medijima za knjigu nije bilo interesa jer nije odgovarala ideološkoj sferi koja vlada u Hrvatskoj, posebno jer napada zločine komunističkog režima, naglasio je Baloban. U drugom dijelu izvješća osvrnuo se na mali broj ljudi, koji smatraju da Crkva treba u javnosti iskazivati stavove s obzirom na politiku Vlade, a predavanje zaključio riječima da za Crkvu nema drugog puta nego biti otvorena, transparentna i koliko je moguće društveno kritična.

Članovi PosT Netzwerk-a svake tri godine biraju vodstvo udruge, a na izbornoj skupštini ponovno su, u drugom mandatu izabrani predsjednik prof. dr. sc. Pero Aračić, zamjenica dr. Tereza Kowalczyk i tajnik dr. Peter Slouk. Sljedeće godine simpozij će se održati od 15. do 18. rujna u Slovačkoj, a organizaciju kao i djelovanje PosT Netzwerk-a podržava Renovabis, karitativna organizacija solidarnosti njemačkih katolika.

ika

Ispišite stranicu: