HR

Aktualnosti

Objavljeno: 09.08.2014.

Predstavljen program Papina pohoda Koreji

U Tiskovnom je uredu Svete Stolice njegov ravnatelj pater Federico Lombardi 7. kolovoza novinarima predstavio treće međunarodno putovanje pape Franje, na koje će poći od 13. do 18. kolovoza. Bit će to pohod Koreji, u prigodi Šestoga dana azijske mladeži.

Petrov nasljednik ponovno odlazi u Aziju. Posljednji je put jedan papa pohodio taj kontinent 1999. godine, kada je Ivan Pavao II. posjetio New Delhi. I zbog toga je, među ostalim, putovanje u Koreju za papu Franju prioritet. Tri su glavna obilježja tog putovanja: Dan azijske mladeži, s oko 2000 mladih, predstavnika 23 azijske države; beatifikacija 124 korejskih mučenika, utemeljitelja Crkve u Koreji; te pomirenje i mir u zemlji podijeljenoj na sjever i jug.

Let će u zrakoplovu trajati više od 11 sati, a vremenska je razlika 7 sati. Sveti će Otac održati 11 govora, od kojih 4 na engleskom jeziku, a druge na talijanskom. Papa će, kao što je njegov običaj, više puta pozdraviti vjernike iz papamobila. Uz te podatke koje je dao pater Lombardi, brojna su bila pitanja koja su postavili novinari, posebno u vezi s odnosima između Sjeverne i Južne Koreje.

Što se tiče odbijanja vlasti iz Pyongyanga da sudjeluju na misi 18. kolovoza, pater je Lombardi prenio ono što je saznao izravno od južnokorejskoga organizacijskog odbora. Odgovor je na poziv negativan; ostajemo na tomu ne zatvarajući vrata eventualnim drugim inicijativama i mogućnostima koje sami Korejci poznaju bolje od nas. Osim toga, nije predviđeno ni da Papa pođe na granicu sa Sjevernom Korejom. Misao o problemu podjele postoji; bit će služena misa posvećena miru i pomirenju – napomenuo je pater Lombardi te primijetio – Nazočnost i duhovna pozornost jasni su i bez drugih posebnih čina.

Na pitanje namjerava li se Vatikan umiješati u odnose između Crkve u Južnoj Koreji i Sjeverne Koreje, ravnatelj je Tiskovnoga ureda Svete Stolice napomenuo da je seulski nadbiskup također apostolski vikar za Pyongyang, te je on po sebi nadležna crkvena vlast za to područje. Stoga nije potrebna vatikanska intervencija da bi se reklo što valja učiniti u Pyongyangu – istaknuo je pater Lombardi.

Na rubu službenih sastanaka, Papa će se susresti s preživjelima, kao i obiteljima žrtava, u potonuću trajekta Sewol, u travnju ove godine. Osim toga, predviđena je nazočnost, na završnoj misi, izaslanstva ženâ zlostavljanih tijekom rata. Činjenica da će biti nazočne, već je jedno priznanje, čini mi se prilično znakovito, – primijetio je pater Lombardi – a to je ono što su predložili i lokalni organizatori. Te inicijative ne dolaze iz Vatikana, nego se odgovara na prijedloge i rado ih se prihvaća.

Tijekom putovanja papa će Franjo preletjeti i Kinu. Na pitanje o mogućnosti da, kao što je običaj u prigodi međunarodnih putovanja, pošalje brzojav vlastima u Pekingu, pater je Lombardi rekao da su tekstovi brzojava uvijek bili dani novinarima. Ako postoji brzojav za Kinu, vidjet ćete što se u njemu kaže. To je jedino što vam sada mogu reći – napomenuo je pater Lombardi, a potom opovrgnuo vijesti o tomu da se radi na putovanju pape Franje u Japan. U ovom su trenutku konkretne pripreme za Tiranu, Šri Lanku i Filipine. Za ostalo nije pokrenuta nikakva organizacija putovanja – istaknuo je ravnatelj Tiskovnoga ureda Svete Stolice.
(Radio Vatikan)
Ispišite stranicu: