HR

Aktualnosti

Objavljeno: 20.10.2010.

Predstavljene "Tužaljke kamenja hrvatske pustinje", nova knjiga dr. Tončija Matulića

Knjiga istaknutoga hrvatskog teologa dr. Tončija Matulića "Tužaljke kamenja hrvatske pustinje" s podnaslovom "Pomirenje i duhovna obnova u svjetlu proročke i kritičke raščlambe stanja duha i svijesti suvremenoga hrvatskog društva", predstavljena je u utorak 19. listopada u dvorani Vijenac Nadbiskupijskoga pastoralnog instituta u Zagrebu.

O knjizi, koja je objavljena u nakladi Glasa Koncila i koja je odmah po izlasku iz tiska pobudila golem interes javnosti pa je u manje od dva mjeseca doživjela i svoje drugo izdanje, govorili su recenzenti dr. Božo Lujić, dr. Ivan Bodrožić i dr. Blaženka Valentina Mandarić. Program predstavljanja vodio je urednik knjige, ravnatelj Glasa Koncila Nedjeljko Pintarić, a riječima zahvale okupljenima se obratio i sam autor. U glazbenome dijelu programa nastupila je Nikolina Pinko.

Govoreći o djelu – koje tematizira aktualna društvena, politička, gospodarska te crkvena događanja i previranja – dr. Lujić je istaknuo: "Matulićeva nova knjiga, nadahnuta proročkom oduševljenošću, istinom i napisana radi pročišćavanja hrvatske katoličke duše od svega negativnoga što je opterećuje, predstavlja teološku novinu ne samo na našim prostorima nego i šire. Ona nije pisana sa znanstvenim odmakom, niti s brojnim informacijama koje se inače posvuda mogu naći, niti s gledanjem tuđega zla i upiranja prstom na tuđe promašaje, nego s angažiranom vjerom vjernika koji upravo zato što je vjernik ima hrabrosti, snage i interesa upozoriti na sve ono što opterećuje stanje svijesti i duha hrvatskoga društva".

Dr. Bodrožić je istaknuo kako autor umom, srcem, očima i snagom teologa čita događaje u suvremenom hrvatskom društvu kao znakove vremena. "Radi se o vrlo slojevitoj, složenoj i oštroumnoj teološko-ekleziološkoj i sociološko-političkoj analizi događanja u hrvatskom društvu, ne samo u posljednjih dvadesetak godina, nego autor dotiče i pitanje mentaliteta i odnosa koji su se uspostavili u hrvatskom narodu i društvu od Drugoga svjetskog rata do danas, a koji su jednostavno nezaobilazni za dobro razumijevanje sadašnjeg trenutka", istaknuo je dodajući: "Knjiga je dijagnoza duhovnog stanja u suvremenom hrvatskom društvu koje je simptomatično traumatično te mu ova knjiga teži biti lijekom".

Naglasivši kako je knjiga svjedočanstvo teološkoga i vjerničkoga propinjanja kroz kritičko i samokritičko sagledavanje hrvatske crkvene i društvene stvarnosti, dr. Mandarić je kazala kako autor obrađuje brojne teme, osobito one koje i danas predstavljaju kamen spoticanja u procesu demokratske zrelosti kao što su strukture grijeha, novi ateizam, svjetovni fundamentalizam, vrijednosti Domovinskog rata, radikalni individualizam, crkveno djelovanje, odnos političke zajednice i Crkve i sl. Svaku od navedenih tema autor analizira i interpretira u svjetlu Božje riječi, koja je jedini ispravni interpretacijski ključ u spoznavanju čovjekovog uma, duha i srca.

Istaknuvši kako knjiga donosi novi kut gledanja na aktualno stanje u hrvatskom društvu i Crkvi, dr. Mandarić je zaključila: "Bitnu poruku ove knjige mogli bismo izraziti ovim riječima: Crkva je pozvana kroz cjeloviti odgoj i pastoralno djelovanje izgrađivati 'unutrašnjeg čovjeka' koji će dati snažan zamah razvoju građanske i političke kulture. Tu je začetak duhovne obnove i hvatanje u koštac sa strukturama grijeha koje već desetljećima rastaču hrvatsko društvo i hrvatskog kršćanina". (iu, gk)

Ispišite stranicu: