U zagrebačkoj župi sv. Pavla u naselju Retkovec svečano je u srijedu, 25. siječnja, proslavljena župna svetkovina – Obraćenje sv. Pavla, za koju su se vjernici pripremali kroz trodnevnu duhovnu pripravu u kojoj su razmatrali o tri bogoslovne kreposti – vjeri, nadi i ljubavi - u svjetlu Pavlovih poslanica.
Program prvoga dana duhovne pripreme, u nedjelju 22. siječnja, pod vodstvom župnog vikara Tomislava Kralja, animirala je zajednica mladih. Kraćim igrokazom prije mise između jednog novinara i sv. Pavla vjernicima su pokušali približiti blago kršćanske vjere, a nakon mise je zbor mladih Damask održao prigodni koncert. Euharistijsko slavlje predslavio je o. Vjenceslav Mihetec, karmelićanin koji je u propovijedi govorio o vjeri i obraćenju kao promjeni mentaliteta, načina razmišljanja kako bismo ljudima posvjedočili i prisutnom učinili Božju ljubav.
Krjeposti nade bio je posvećen drugi dan duhovne priprave, ponedjeljak 23. siječnja. Program su pod vodstvom s. Emanuele Pečnik, SMI, animirali Prijatelji Maloga Isusa, prije mise prigodnom meditacijom, a nakon mise kraćim igrokazom o sudjelovanju Savla iz Tarza u radijskoj emisiji o svecima tijekom koje je doživio obraćenje, te prezentacijom o Pavlovom djelovanju i značajkama njegove osobnosti. Euharistijsko slavlje predslavio je fra Ivica Petanjak, OFM cap, župnik u Rijeci, a pjevanje je animirao dječji zbor Paulus. U homiliji je fra Ivica govorio o krjeposti nade, koja, prema riječima o. Bonaventure Dude, s vjerom i ljubavlju čini „malo Trojstvo“ te je specifikum Pavlove teologije.
Trodnevnu duhovnu pripravu svečanim je misnim slavljem u utorak, 24. siječnja zaključio dubrovački biskup Mate Uzinić, kojemu je prethodio molitveno-meditativni program o krjeposti ljubavi, a animirala ga je obiteljska zajednica. Pjevanje na misi je animirao župni mješoviti zbor pod ravnanjem mo. Josipa Degl'Ivellija, koji je izveo misu „Orbis factor“ za mješoviti zbor i orgulje uz gregorijansko pjevanje koju je skladao mo. Degl'Ivellio prigodom 300. obljetnice gradnje dubrovačke katedrale.
Biskup Uzinić je u propovijedi istaknuo veliku potrebu današnjeg vremena za otvaranjem Bogu, što su najbolje prepoznala dvojica posljednjih papa, Ivan Pavao II. i Benedikt XVI., kad su na početku svog pontifikata uskliknuli: „Otvorite vrata Kristu!“ Upozoravajući na sveprisutni relativizam u svim porama društvenog života, istaknuo je kako smo svi pozvani na obraćenje. „Biti obraćen znači živjeti drugačije od suvremenosti, dopustiti da Bog bude glavni kriterij, vidljiv u našem društvu, da prebiva u našim obiteljima, da nema straha i obzira kad je Bog u pitanju. Kristova misao treba nam postati misao vodilja u kojem god staležu živjeli; Krist nam treba biti kriterij ponašanja“.
Svečanu koncelebriranu misu na sam dan svetkovine Obraćenja sv. Pavla predslavio je vrhbosanski nadbiskup i metropolit kardinal Vinko Puljić, u zajedništvu sa dvadesetak svećenika. Glazbeno je misno slavlje animirao župni mješoviti zbor pod ravnanjem mo. Josipa degl'Ivellija, uz orguljsku pratnju Nikole Cerovečkog.
U uvodnom pozdravu župnik Dragutin Cerovečki je posvijestio svu bremenitost povijesti Crkve u Bosni i Hercegovini naglasivši kako u Bosni „nema velebnih katedrala, spomenika, jer Bosna na vjetrometini bijaše. Na vjetrometini ratova, osvajanja, izdaja, prodavanja“. Posebno se osvrnuo na djelovanje prvog vrhbosanskog nadbiskupa sluge Božjega Josipa Stadlera, kao i na teško poratno razdoblje komunističke vladavine i posljedice krvavog rata 90-ih godina uoči čijeg je početka nadbiskupiju preuzeo kardinal Vinko Puljić.
Izražavajući radost što je po prvi puta mogao pohoditi župnu zajednicu u Retkovcu, kardinal Puljić je u svojoj propovijedi istaknuo dvije stvari po kojima svaki vjernik treba nasljedovati sv. Pavla: revnost u poznavanju i naviještanju Božje riječi i Isus kao središte, uporište i izvorište vjere. Pozvavši vjernike da svaki dan pročitaju koji odlomak Svetog Pisma, kako bi slušali i u srcu susreli Boga, Kardinal je istaknuo: „Prateći Pavlovo obraćenje nemoguće je ne obratiti se, a to znači ostaviti zlo i laž, i vratiti se istini“.
U današnjoj Europi koja proživljava krizu jer je iz Ustava izbacila Boga, potrebno je znati progledati, vidjeti istinu i smisao života. „Mi koji više pamtimo znamo da prije nije bilo ni kruha ni ruha, ali je bilo duha, a danas imamo i kruha i ruha, ali nemamo duha“, pjesnički se izrazio Kardinal dodavši da je stoga važno da „mi u Europu donesemo vjeru koju smo dobili od predaka i koja je u nas utkana, za koju su naši oci ginuli i umirali da bismo kao narod opstali“.
Po primjeru sv. Pavla koji se nije bojao ni bičevanja, ni progona, ni mača, i „mi moramo shvatiti da je ovo naše vrijeme i moramo ga uzeti u svoje ruke, s vjerom ostvarivati poslanje na koje smo pozvani, živjeti vjeru u svom staležu. Moramo pokazati da s Bogom živimo, da s Bogom izgrađujemo društvo, makar se za istinu trebali i žrtvovati. Ne smijemo izdati naše pretke koji su se za vjeru žrtvovali, a potomcima primjerom pokažimo tko smo i što smo, da se i jedni i drugi mogu nama ponositi“. Svoju propovijed Kardinal je zaključio molitvom sv. Pavlu: „Sveti Pavle, daj nam Isusa slijediti, istinski zavoljeti i u svakidašnjici svjedočiti“.
Verica Kraš Villa