HR

Aktualnosti

Objavljeno: 16.08.2011.

Proslavljena Velika Gospa diljem Zagrebačke nadbiskupije

Foto: Svečana procesija u Tuhlju

Svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije svečano je proslavljena diljem Zagrebačke nadbiskupije višednevnim duhovnim pripremama te svečanim misnim slavljima na sam dan svetkovine.

Tako svake godine, uoči blagdana Velike Gospe, župa Pohoda Blažene Djevice Marije iz Vukovine organizira devetnice. Svaki dan započinje se molitvom krunice i misnim slavljem. Za vrijeme trajanja devetnice, svaku večer, prilika je za sakrament ispovijedi, a zadnja večer devetnice ove je godine završila procesijom sa upaljenim svijećama i kipom Gospe oko crkve. Na sam blagdan Velike Gospe misno slavlje ove je godine predvodio o. Jozo Milanović.

Svečanu proslavu u zagrebačkoj katedrali predvodio je pomoćni biskup zagrebački mons. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački. U prigodnoj homiliji biskup je podsjetio kako se toliko puta čini da se neprijateljstva i sile zla, koje nam je Knjiga Otkrivenja predstavila u obličju Zmaja, poigravaju s Crkvom. U očima zemlje snaga zla izgleda nepobjediva i višestruko nadmoćna u odnosu na slabost žene koja rada i u odnosu na Dijete. No, u Božjemu promislu zbilja je drukčija. Upravo Marijine riječi, ti predivni izvadci iz povijesti spasenja, pokazuju da vjernik gleda srcem punim nade i pred znakovima urušavanja, nasilja i tjeskobe. U svakome se vremenu logika zemaljski jačega htjela nametnuti na štetu slabijih. U svakomu se vremenu iskušavalo Crkvu da se posluži sredstvima kojima je napadana, pa i do mjere mržnje. A Marija je stajala kao znamen i proroštvo Crkve koja je pozvana u vremenu povijesti naviještati Boga, s pouzdanjem i sigurnošću konačnu pobjedu, rekao je biskup te istaknuo kako Bog uvijek svojom neizmjernom moći u trenu uništava ohole, a svojim milosrđem uzvisuje malene i štiti one koji se pouzdaju u njega.

Foto: Svečano misno slavlje u katedrali predvodio je mons. Ivan Šaško

I kada mislimo da mi znamo kako bi trebalo urediti svijet, kako se postaviti protiv neprijatelja života; kako nastupiti protiv protivnika Crkve, treba paziti da ne prekoračimo granicu poniznosti. Naše je moliti, a Bog svojih ne ostavlja. Uostalom, sigurnost da je Bog s nama, najveća je dragocjenost koju nam nitko ne može oduzeti, koliko god nas pokušao poniziti.

Naša je najveća snaga to što vjerujemo u Boga, a najveća slabost naših neprijatelja jest u tome što ne vjeruju u Boga niti da mi u njega vjerujemo, upozorio je biskup, te propovijed završio riječima "na nama je da kao Crkva na zemlji učimo govor neba i kada se pitamo gdje je u svemu Bog, možda je neprilično to pitati njega, a puno primjerenije pitati nas: gdje uprisutnjujemo Boga, ako je on sebe dao i daje nama; gdje smo od neba i nebeskoga blagoslova učinili neprovidnu tamu i zatvorenost u zemlju. Danas je svetkovina Božjih čudesnih djela. Ona su pokraj nas. Nemamo ih pravo zatvoriti u zemaljsko."

Svečana proslava Velike Gospe bila je i u župi Tuhelj koja se za svetkovinu pripremala sedmodnevnom duhovnom pripravom u kojoj je svake večeri drugi propovjednik predstavio lik jednog hrvatskog sveca ili blaženika.

Na sam dan svetkovine misno slavlje pred Lurdskom špiljom na otvorenom predvodio je vojni ordinarij mons. Juraj Jezerinac u koncelebraciji sa tuheljskim župnikom vlč. Josipom Vnučecom i svećenicima iz susjednih župa. Svetoj misi prethodila je procesija kroz centar Tuhlja u kojoj su djevojke u bjelini nosile tron sa Bogorodicom, a mladi u narodnim nošnjama prikazne darove. Svirao je puhački orkestar „Lipa“ Tuhelj, a uz crkveni zbor pjevali su i članovi KUD-a Naša Lipa Tuhelj. Sudjelovalo je veliko mnoštvo vjernika.

Foto: Svečano misno slavlje u Svetištu Majke Božje Remetske

U homiliji se mons. Jezerinac osvrnuo na čitanje iz knjige Otkrivenja gdje apostol Ivan apokaliptičkim stilom stavlja slike nevolja i stradanja, upadljivo, ali dovoljno razumljivo. Žena ogrnuta suncem je ona u kojoj otačka tradicija prepoznaje Mariju, a Isus je to sunce koje sve osvjetljava. Dvanaest zvijezda koje danas imamo u zastavi Europske unije znače da se Europa može ujediniti samo pod uvjetom da kršćani žele prihvatiti Isusa i Mariju kao svjetlo.

Zmaj sa sedam glava i deset rogova označava Rim koji je izgrađen na sedam brežuljaka, a rogovi su simbol 10 careva koji progone kršćane u prvim vremenima. Ipak, najžešći progoni dolaze u totalitarnim režimima, fašizmu, nacizmu, realsocijalizmu i komunizmu koji nameće ideologiju prislinog bratstva i jedinstva, a pravo jedinstvo se može ostvariti samo ako prihvatimo Boga kao Oca.

Marija u hvalospjevu zahvaljuje Bogu što ju je učino Majkom Spasitelja svijeta. Neka i u nama duša Marijina slavi Gospodina. Zahvaljujemo Bogu jer smo se našli na udaru Zmaja koji je sve htio spaliti. Ali branitelji su s molitvom i pjesmom na usnama obranili Domovinu. Ovaj nas dan podsjeća na dostojanstvo ljudskog tijela i vjeru u uskrsnuće mrtvih. Ističe se poruka kvalitetnijeg života u kojem je Marija naša prethodnica te svijetli kao znak pouzdane nade i utjehe.

Pozvani smo na svetost, a to znači da nedjelja ne bi trebala proći bez mise koja je svjetlo za čitav tjedan. Među nama ima mnoštvo svetih, jednostavnih ljudi iz čijeg lica zrači dobrota, a možda nikad neće biti proglašeni svetima. Na tome trebamo biti zahvalni te živjeti u prijateljstvu s Bogom što znači živjeti uskrsnuće, zaključio je mons. Jezerinac.

Mladi u narodnim nošnjama su kao dar prinijeli vodu, kruh, vino, zipku i krunicu. Voda je znak krštenja i kršćanske radosti koju bismo trebali širiti. Kruh podsjeća da molimo Gospodara žetve da radnike pošalje u žetvu svoju, jer prošle je godine u Tuhlju proslavljena zlatna misa vlč. Zlatka Tržoka, prve nedjelje u rujnu bit će proslavljena zlatna misa vlč. Franje Glasa, a od posljednje mlade misu u Tuhlju prošlo je četrdesetak godina. Vino podsjeća na Krv Kristovu koja se već 600 godina posebno časti u Ludbregu. Zipka je znak Godine obitelji i pohoda pape Benedikta XVI. Hrvatskoj te ohrabrenja obiteljima da se raduju očinstvu i majčinstvu. Krunica je simbol Domovinskog rata, a današnja kriza nas usmjerava da ponovno molitvom obnovimo Hrvatsku.

Na kraju misnog slavlja župnik vlč. Josip Vnučec zahvalio je svima na suradnji u proteklih 6 godina te pozvao da jednako srdačno surađujemo i sa novim župnikom. Župljani su kao dar predali sliku Tuhlja, rad Lilijane Javorić Ilić te košaru crvenih ruža. U govoru je pastoralna vijećnica Pavica Iveković istaknula: „Kao da ste jučer došli u našu župu, a prošlo je već šest godina otkad ste postali našim župnikom, župnikom župe Uznesenja Blažene Djevice Marije ovdje u Tuhlju. A danas se već opraštamo s Vama jer odlazite na službu u novu župu. I ne možemo sakriti tugu i žaljenje jer osjećamo da smo još mnogo toga trebali napraviti zajedno.“

Foto: Misna slavlja u marijanskim svetištima u Mariji Bistrici i Remetama predvodio je nadbiskup zagrebački kardinal Josip Bozanić

Zahvalila je za radost u euharistijskim slavljima, za nadahnute propovijedi, za temeljito pripremanje prvopričesnika i krizmanika, za povjerenje prema vjernicima laicima, za trud oko uređenja okoliša crkve. „Nedostajat će nam trenuci kad ste uzeli gitaru u ruke i zapjevali s djecom na misi. Kapela Majke Božje Lurdske nek nas uvijek podsjeti na Vas i Vaše hodočasničko poslanje po kojemu ste prepoznati u Crkvi u Hrvata.

I na kraju, hvala Vam za sve one tople riječi, savjete, podršku, duhovitost i srdačnost kojima ste ispunjavali naše susrete i poticali nas da postajemo bolji ljudi.“ Na kraju su svi zajedno s mons. Jezerincem zapjevali Falu. Nakon svete mise vjernici su počastili Blaženu Djevicu Mariju ophodom oko oltara, pjevanjem marijanskih pjesama, i osobnom pobožnošću u tišini.

Centralne svečanosti proslave svetkovine bile su tradicionalno u Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke (Kardinalovu homiliju pročitajte OVDJE) u Mariji Bistrici i u Svetištu Majke Božje Remetske u Remetama koje je predvodio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Tekst i foto: Marija Belošević, Marija Đuračić, Danijel Herceg

 

Ispišite stranicu: