Objavljeno: 20.08.2014.
Tradicionalno Rokovsko proštenje u župi sv. Marka Evanđelista u Jakuševcu predvodio je u nedjelju 17. kolovoza mons. Nedjeljko Pintarić, moderator Nadbiskupskog duhovnog stola u Zagrebu, u koncelebraciji sa župnikom Josipom Kidjemetom.
Jedna od rijetkih drvenih župnih crkava u Zagrebačkoj nadbiskupija te je nedjelje okupila brojne Jakuševčane i hodočasnike iz župa Novozagrebačkoga dekanata. Premda je Jakuševec zadnjih godina postao poznat po obližnjem sajmištu Hreljić i najvećem zagrebačkom smetlištu, koje stanovnicima itekako zadaje probleme, na prostoru današnje župe stoljećima se časti sv. Rok, zaštitnik oboljelih od kuge i drugih zaraznih bolesti te zaštitnik domaćih životinja, od čijeg su uzgoja stanovnici tog mjesta u blizini Zagreba nekada živjeli.
Polazeći od podatka da je sv. Rok rođen sa madežom na prsima u obliku križa, te da je po tom znaku prepoznat na završetku svoga vjerničkoga, hodočasničkoga, isposničkoga i sebedarnoga života, mons. Pintarić je u homiliji istaknuo kako je svaki vjernik pozvan prepoznavati znakove Božje prisutnosti u svijetu te ih ugrađivati u osobni život i život župne zajednice kojoj pripada, a u kojoj i sa kojom pridonosi izgrađivanju pravednijega i boljega svijeta.
Sveti Rok je, potaknut Isusovim riječima „Što god učiniste jednome od moje najmanje braće, meni ste učinili“, svoj život darovao bolesnima i ljudima na marginama, rekao je mons. Pintarić, pozvavši nazočne da prihvate i žive vjeru u svom osobnom životu, jer bez osobnog prihvaćanja evanđeoskih vrjednota, vjera ostaje bez djela neprepoznatljiva i umiruća.
Na završetku misnoga slavlja, župnik Kidjemet je zahvalio svima koji su sudjelovali u organizaciji Dana sv. Roka u Jakuševcu te je pojasnio razloge zašto je u župi posvećenoj sv. Marku, proštenje sv. Roka poznatije i brojnije od bilo kojeg drugog proštenja u župi.
Župa Sv. Marka Ev. u Jakuševcu spominje se već u prvom popisu župa Zagrebačke biskupije 1334. godine, a tijekom svoje povijesti tri put je mijenjano sjedište župe. Razlog tome bila je rijeka Sava i njezina neukrotiva vodena sila kojom je često poplavljeno područje jakuševečke župe. Podatci iz vizitacija bilježe da se župa najprije zvala „Sancti Marci Ev. in Campo (Župa sv. Marka Ev. u polju), a zatim da se zvala „Sancti Marci Ev. in Spinis“ (Župa sv. Marka Ev. u Trnju). Velika poplava koja se dogodila 1796. godine bila je poticaj da se drvena župna crkva i kuća premjeste na novo mjesto. Kao najsigurnije mjesto izabrana je lokacija na kojoj se nalazila stara kapela sv. Roka, tj. na današnje mjesto, koje se naziva „Rokišće“.
Kako je tadašnji uobičajeni građevinski materijal bilo drvo, crkva i kurija su preneseni 1811. godine na novu lokaciju, a blagoslov crkve obavljen je 1832. godine te se i ta godina smatra godinom izgradnje današnje crkve sv. Marka u Jakuševcu, koji nakon spomenute selidbe nosi današnje ime, treće u svojoj povijesti. Izvori bilježe da se zahvaljujući župniku Josipu Vitkoviću 1863. godine počeo graditi nasip na tom dijelu rijeke Save te su problemi s poplavama smanjeni, a župna crkva je na mjestu nekadašnje kapele sv. Roka našla svoje trajno prebivalište. Na području župe i danas se nalazi Ulica sv. Roka.
„Vas se Jakuševčane može prepoznati upravo po milosrđu“, rekao je župnik Kidjemet, nadodavši da su akcije solidarnosti i samoinicijativne dobrotvorne djelatnosti ušle u mentalitet Jakuševčana, zahvaljujući vjerojatno brojim propovijedima i primjerima iz života sv. Roka koje su generacije i generacije Jakuševčana slušale i nadahnjivale se kršćanskim bratoljubljem.
Uz oltarnu sliku sv. Marka, na desnoj strani apside smještena je barokna slika sv. Roka, restaurirana osamdesetih godina prošloga stoljeća. I kameni temelji nekadašnje Rokove kapele nalaze se upravo na toj strani, podno današnje sakristije, a smatra se da su tijekom gradnje kapele doneseni iz starorimske Andautonije (Šćitarjeva). (N.P.)