Papin nagovor uz molitvu Kraljice neba, 22. travnja 2012.
Draga braćo i sestre!
Danas, na treću vazmenu nedjelju, susrećemo – u Lukinom Evanđelju – Isusa uskrslog koji se uprisutnjuje među svojim učenicima (usp. Lk 24, 37), koji nevjerni i prestrašeni, pomisliše da vide prikazu (usp. Lk 24, 37). Piše Romano Guardini: "Gospodin se promijenio. Ne živi više kao prije. Njegov život… nije razumljiv.
A ipak je tjelesni, obuhvaća… cio njegov život kojeg je proživio, životni put koji je prošao, njegovu muku i smrt. Sve je stvarnost. Istina, promijenjena stvarnost, ali ipak opipljiva stvarnost" (Il Signore. Meditazioni sulla persona e la vita di N.S. Gesu Cristo, Milano 1949., 433). Budući da uskrsnuće ne briše znakove raspeća, Isus pokazuje ruke i noge. A da ih uvjeri traži čak da mu dadnu nešto pojesti. Tako učenici "mu pruže komad pečene ribe.
On uzme i pred njima pojede" (Lk 24, 42-43). Sveti Grgur Veliki tumači da "riba sa žara ne predstavlja ništa drugo već Isusovu muku kao posrednika između Boga i ljudi. On se, naime, udostojao u skriti u vode ljudskog roda, prihvatio je da bude uhvaćen u mrežu naše smrti i bio stavljen kao na vatru zbog boli koje je pretrpio u svojoj muci" (Hom. in Evang. XXIV, 5: CCL 141, Turnhout 1999., 201).
Zahvaljujući tim veoma stvarnim znakovima, učenici su uspjeli odagnati svoje početne sumnje te su se otvorili daru vjere, koja im je omogućila da shvate ono što je napisano o Kristu "u Mojsijevu Zakonu, u Prorocima i Psalmima" (Lk 24, 44). Čitamo, naime, da Isus "im otvori pamet da razumiju Pisma te im reče: "Ovako je pisano: 'Krist će trpjeti i treći dan ustati od mrtvih, i u njegovo će se ime propovijedati obraćenje i otpuštenje grijeha… Vi ste tomu svjedoci"" (Lk 24, 45-48).
Spasitelj nam jamči svoju stvarnu prisutnost među nama, po Riječi i Euharistiji. Stoga, kao što učenici iz Emausa prepoznali Isusa u lomljenju kruha (usp. Lk 24, 35) isto tako ga mi susrećemo Gospodina u euharistijskom slavlju. Sveti Toma Akvinski objašnjava, u vezi s tim, da je "nužno prepoznati po katoličkoj vjeri da je cio Krist prisutan u tome sakramentu… jer božanstvo nije nikada napustila tijelo koje je uzelo na sebe" (S.Th. III, q. 76, a. 1).
Dragi prijatelji, u uskrsnom vremenu Crkva, obično, dijeli prvu pričest djeci. Pozivam zato župnike, roditelje i katehiste da dobro pripreme tu svečanost vjere, s velikim žarom ali također s vedrinom: "Taj dan s pravom ostaje upisan u srce kao prvi trenutak u kojem… se shvatilo važnost osobnog susreta s Isusom" (Posinod. apost. pobud. Sacramentum caritatis, 19). Neka nam Majka Božja pomogne pozorno slušati Božju riječ i dostojno sudjelovati za stolom euharistijske žrtve, da bismo postali svjedoci novog čovještva.
Nakon Kraljice neba
Draga braćo i sestre,
rado podsjećam da je jučer u Meksiku blaženom proglašena Maria María Inés Teresa od Presvetog Sakramenta, utemeljiteljica Misionarki klarisa Presvetog Srca. Zahvaljujmo Bogu za taj uzorni lik meksičke zemlje, koju sam nedavno imao radost posjetiti i nosim uvijek u svom srcu.
Danas se u Italiji slavi Dan Katoličkog sveučilišta Presvetog Srca koji ove godine ima za temu "Budućnost zemlje u srcu mladih". Važno je mlade poučavati pravim vrednotama, a ne samo prenositi im znanstvene i tehničke spoznaje. Zato je otac Gemelli osnovao to Katoličko sveučilište, kojem želi da bude ukorak s vremenom, ali također uvijek vjeran svojim izvorima. (IKA)