Objavljeno: 28.07.2022.
O 58. obljetnici smrti krašićkog župnika Josipa Vranekovića (1921. – 1964.) u Krašiću su se u srijedu, 27. srpnja tradicionalno okupili biskupi i svećenici rodom iz krašićkog kraja.
Misu zadušnicu za vlč. Vranekovića, koji je služio u župi Krašić za vrijeme boravka zasužnjenog nadbiskupa kardinala Alojzija Stepinca, predvodio je umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak u zajedništvu s umirovljenim vojnim biskupom Jurjom Jezerincem, umirovljenim križevačkim vladikom Nikolom Kekićem te ostalim svećenicima krašićkoga kraja.
Govoreći u homiliji o župniku Vranekoviću biskup Mrzljak je istaknuo da će ga pamtiti svi koji su ga poznavali i bili njegovi učenici; ostat će zapisan i u knjigama kao supatnik bl. Alojzija u Krašiću, svega što je zabilježio i čemu je svjedočio. Promišljajući o ljudskoj dobroti, ali i zloći biskup je naglasio da su župnik Vraneković i bl. Alojzije Stepinac primjeri kako se čovjek može osloboditi zla. Obojica dolaze u Krašić iz komunističkog zatvora, doživjeli su nepravdu, i naučili da se ne smije mrziti onoga koji mu čini zlo; kroz školu mržnje u njima je rasla velika ljubav i opraštanje. Oni su na poseban način čuli Isusove riječi: Učite se od mene jer sam krotka i ponizna srca. To je ta škola Isusova koju treba proći, koju su prošli i župnik Vraneković i bl. Stepinac te onda i nas učili u toj školi, istaknuo je biskup Mrzljak.
“Danas živimo u vremenu kada ne smijemo spomenuti nekakve zapovijedi, da netko nešto zapovijeda. Danas živimo u vremenu kada je čovjek tako svjestan slobode i svojih nekakvih ljudskih prava da gotovo ne misli o tome da on ima nekakve dužnosti i obveze, da nešto ne smije činiti, a da nešto mora činiti. I to je ta škola koju su ovdje zasadili i župnik Vraneković i bl. Alojzije Stepinac svaki na svoj način”, rekao je iskup, dodavši da je sve ono što su oni prošli imalo suprotan efekt – učinilo je to da njihova vjera bude čvršća, življa i da onda tu vjeru svjedoče svima onima s kojima su se susretali.
Govoreći o percepciji Crkve u današnjem svijetu mons. Mrzljak rekao je: “Crkva živi uvijek na istim temeljima, a ne sad da ona nešto može mijenjati, kao što bi netko htio prilagoditi se tom suvremenom svijetu, ali se onda pitamo: ‘Kamo ide taj suvremeni svijet?‘ Danas, kada gledamo sve ono što se događa, mnoge ratove, mnoge mržnje, jedino što može pobijediti tu mržnju je ljubav. Župnik Vraneković i bl. Alojzije Stepinac u svojim zatvorima i komunističkom teroru oživjeli su upravo tu suprotnost, to da su mogli čuti u svakom vremenu ono što Isus kaže: ‘Učite se od mene‘. To je taj nauk koji je stalan i nepromjenjiv te koji se ne može mijenjati, jer ako bismo ga mijenjali onda ne bismo više bili Isusovi učenici”.
Vjerujemo da nakon takvog života kao što ga je živio župnik Vraneković ne može biti drugo nego proslava u Nebu, on je pred nama kao uzor koji nas potiče da idemo putem koji je on živio, da budemo čvrsti u vjeri kao što je on bio te da tako hrabro idemo i mi prema vječnosti, zaključio je biskup Mrzljak.
Nakon mise, župljani, svećenici i biskupi uputili su se do groba župnika Vranekovića, gdje su se pomolili i zapalili svijeće.
Svećenici koji su rodom iz župe Krašić:
1. mons. Josip Mrzljak, biskup varaždinski u miru iz župe Krašić
-
mons. Juraj Jezerinac, vojni ordinarij u miru iz župe Gornje Prekrižje
-
mons. Nikola Kekić, vladika križevački u miru iz grkokatoličke župe Sošice
2. mons. Franjo Ćuk, župnik župe Uznesenja BDM u Pokupskom
3. vlč. Alojz Burja, umirovljeni svećenik zagrebačke nadbiskupije
4. preč. Gojislav Kovačić, župnik župe sv. Petra ap. – Petrovina
5. preč. Zlatko Golubić, subsidijar u Hrvatskom nacionalnom svetištu sv. Josipa u Karlovcu i župe Gospe Snježne u Karlovcu-Dubovac
6. vlč. Ivan Torbar, župnik župe sv. Tri Kralja, Donja Lomnica
7. vlč. Darko Pužin, župnik župe sv. Klare, djevice u Zagrebu
8. vlč. Marko Torbar, upravitelj župe Pohoda BDM u Čučerju
9. vlč. Josip Blažotić, župnik u Velikom Brgudu, Vele Mune i Vodice u Riječkoj nadbiskupiji
10. vlč. Stjepan Penić, umirivljeni svećenik zagrebačke nadbiskupije
FOTO: Ines Matoš
TEKST: Diana Tikvić, IKA