Objavljeno: 15.12.2015.
U plavoj dvorani Nadbiskupskog duhovnog stola u organizaciji Ureda za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije, u ponedjeljak, 14. prosinca održao se susret voditelja zborova mladih koji djeluju na području Zagrebačke nadbiskupije.
Tema susreta bila je „Nepromjenjivi dijelovi mise“, a predavač mr. sc.
Milan Dančuo, profesor na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Zagrebu. Cilj ovog susreta je bio posvijestiti važnost liturgijske glazbe te prikladnost pojedinih glazbenih izričaja za liturgijska slavlja.
Susretu su prisustvovali mnogi voditelji, ali i članovi zborova mladih koji su željeli obogatiti svoje znanje o liturgijskoj glazbi. Neki voditelji su već prošle godine sudjelovali na sličnom susretu te su željeli potaknuti na konkretne korake koje treba poduzeti kako bi se obogatila naša baština liturgijski ispravnih i prihvatljivih pjesama koje se pjevaju na euharistijskim slavljima.
Biblijska, liturgijska i povijesna utemeljenost
Mr. sc. Milan Dančuo je u uvodu svojega predavanja ponovio važnost razlikovanja duhovne od liturgijske glazbe te je podsjetio sve sudionike o čemu se govorilo na susretu prošle godine, kako bi mogli spremni dalje govoriti o temi ovogodišnjeg susreta, a to je „Nepromijenjivi dijelovi mise“.
Svi znamo da su to: Gospodine, Slava, Svet, Jaganjče i „Credo“, ali je važno naglasiti zašto je koji dio nepromjenjiv i koja je njegova biblijska, liturgijska i povijesna utemeljenost.
Vlč. Milan je želio naglasiti da je važno da voditelji, kao i svi članovi zborova mladih nauče sami shvatiti važnost pojedinog dijela mise i njegove duhovne i liturgijske važnosti. Tada ćemo se sami truditi još više pjesmom slaviti Gospodina na pravilan način i način prikladan za svakoga tko je došao slaviti euharistiju.
Nakon izlaganja, povjerenik za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije vlč. Ivan Valentić govorio je kratko o važnosti zajedničke molitve svakog zbora mladih i potaknuo na duhovni rast kako bi spremni mogli dobro vršiti zadaću i ulogu koju svaki zbor ima u liturgiji, a to je animiranje pjevanja na sv. misi i drugim liturgijskim slavljima te svjedočenje vlastite vjere i života s Gospodinom i to osobnim primjerom.
Susret je završio zanimljivom i poticajnom raspravom u kojoj su mladi donijeli neke konkretne odluke kako pomoći jedni drugima kroz dijeljenje već postojećih notnih zapisa liturgijski ispravnih pjesama, zajedničke Facebook grupe i samostalne angažiranosti u stvaranju nove glazbe koja će biti u skladu s onim što slavimo na sv. misi. Važno je napomenuti da su voditelji izrazili želju i za češćim zajedničkim susretima kao što je bio jučerašnji.
Ured za pastoral mladih Zagrebačke nadbiskupije