Objavljeno: 21.11.2015.
Šestu godinu zaredom Hrvatsko društvo crkvenih glazbenika okupilo je u euharistjskome slavlju pjevače zagrebačkih župnih pjevačkih zborova u zagrebačkoj prvostolnici prigodom spomendana svete Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe.
Pjevači, zborovođe i orguljaši pristigli iz dvadeset zagrebačkih pjevačkih zborova združeni u molitvi i pjesmi okupili su se u petak 20. studenoga na svoj godišnji zajednički susret i zajedničku proslavu svete Cecilije. Euharistijsko slavlje predslavio je prof. dr. Tonči Matulić, dekan Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Združenim pjevačima ravnao je prof. mr. art. Miroslav Martinjak dok je za orguljama bio prof. Milan Hibšer.
U prigodnoj homiliji, osvrnuvši se na misna čitanja, dekan Matulić istaknuo je: vjernost, radost kršćanskoga poziva i slušanje Riječi Božje. Povlačeći paralelu između svete Cecilije koja je gorjela vatrom za živoga Boga i blaženoga Stepinca koji je jednakim žarom svjedočio vjeru i vjernost Kristu, kazao je da nema 'dobrog' vremena za navještaj Radosne vijesti. Iz evanđeoskog odlomka o Marti i Mariji može se spoznati što je bitno i nebitno. Pružanje gostoprimstva znak je ljubavi i ona dolazi u gestama - znakovima ljubavi.
Sjesti i slušati simbolizira onoga tko želi važnije, a to je hraniti se onom hranom kojom nas Gospodin hrani. Ne obescjenjujući Martu, Isus skreće pozornost na ono što je važnije, a to je Riječ. Živi Bog. Osvrćući se na pjevanje u liturgiji, propovjednik se obratio izravno pjevačima razmišljanjem o mjestu glazbe u liturgiji Crkve. Crkva sve što čini - slavi. Crkva se uvijek raduje, pjeva jer čovjeka hrani hranom nepropadljivom i poji pićem neutaživim. Zato Crkva pjeva i slavi. I slaveći pjeva. Stoga u crkvi ne treba biti koncert jednih za druge niti bismo Crkvu trebali prilagođavati sebi već sebe prilagoditi Crkvi. Božji je cvjetnjak raspjevana Crkva u svijetu. Pjevanje u Crkvi treba biti takvo da svaki pjevač urodi plodom radosti raspjevane Crkve.
U euharistijskome slavlju sudjelovali su pjevači iz sljedećih zagrebačkih crkvenih zborova:
(Redom prijavljivanja)
NAZIV ZBORA:
1. Župni zbor Gospe Stenjevečke, Stenjevec
2. Župni zbor crkve BDM Kraljice Mira, Granešinski Novaki
3. Mješoviti pjevački zbor župe BDM Žalosne, Špansko
4. Župni zbor župe Presvetog Trojstva, Prečko
5. Mješoviti župni zbor „Marijan Mihelčič“ župe Svete Obitelji, Sigečica
6. Mješoviti zbor župe Marije Pomoćnice, Knežija
7. Mješoviti pjevački zbor župe Duha Svetoga – Sv. Mati Slobode, Jarun
8. Župni pjevački zbor fra Tomislav Talan, Sveti Duh
9. Mješoviti pjevački zbor župe sv. Mihaela Arkanđela, Dubrava
10. Župni zbor župe BDM Majke Božje, Remetinec – Blato
11. Mješoviti zbor crkve Sv. Franje Asiškog, Kaptol
12. Mješoviti zbor župe sv. Ivana evanđeliste, Utrina
13. Župni zbor »Crux«, župa Muke Isusove, Vukomerec
14. Komorni zbor Ivana Bosca, Podsused
15. Collegium pro musica sacra, Kaptol
16. Mješoviti župni zbor Kajzerica, Novi Zagreb
17. Mješoviti zbor „Hosana“ župe sv. Petra, Vlaška
18. Mješoviti župni zbor Sv. Male Terezije, Trnje
19. Župni zbor „Sv. Matej“, Župa sv. Mateja, Dugave
20. Mješoviti zbor župe bl. Alojzija Stepinca – Trnjanska Savica
Maruša Bartolić