HR

Aktualnosti

Objavljeno: 19.11.2015.

U novom broju Glasa Koncila pročitajte...

Fotografija i početak izvještaja s proslave spomena na 24. obljetnicu junačke vukovarske žrtve nude se čitatelju na naslovnici novoga broja Glasa Koncila, 47. u tekućoj godini, s nadnevkom od nedjelje 22. studenoga. Kao i svake godine, spomen na žrtvu Grada Heroja i njegovih branitelja i ovaj je put uključivao misu, koju je predvodio predsjednik HBK-a zadarski nadbiskup Želimir Puljić u zajedništvu s desetak biskupa. Glas Koncila, dakako, prenosi glavne naglaske propovijedi nadbiskupa Puljića.

"Nastupio je čas triježnjenja", naslov je komentara glavnog urednika Glasa Koncila mons. Ivana Miklenića, a odnosi se na političko ozračje u sadašnjem "interregnumu", razdoblju do formiranja nove vlade. Činjenicu da ovaj put nema mogućnosti za lagano formiranje nove vladajuće garniture komentator ocjenjuje kao "zapravo glavni pozitivni ishod" izbora. Društveno i političko stanje u Hrvatskoj, a i razvoj događaja u svijetu, takvi su da nema mjesta "nadmudrivanju, nepoštenoj trgovini i ucjenjivanju".

Nego, "čas je da se političari i političke stranke prizemlje, da se suoče sa stvarnošću, s vlastitim, često nedopustivim i nepodnošljivim slabostima i nedoraslostima", kaže mons. Miklenić.

Novi broj Glasa Koncila prenosi priopćenje sa 51. plenarnog zasjedanja Hrvatske biskupske konferencije. Među temama kojima su se bavili hrvatski biskupi svakako se ističe predstojeća Sveta godina milosrđa, no posebnu pozornost plijeni izjava vezana uz proces kanonizacije bl. Alojzija Stepinca, odnosno uz Papinu gestu odgode kanonizacije iz ekumenskih razloga.

"Onemogućavanje održivoga povratka je genocid" - tako je naslovljen izvještaj s Međunarodnog studijskog dana o progonu katolika iz Republike Srpske, koji je održan u Banjoj Luci.

Na stranicama posvećenima životu Crkve u svijetu kao tema prevladava užasni teroristički napad u Parizu, odnosno reakcije predstavnika Crkve na taj čin koji izaziva zgražanje, ali je ujedno i izazov temeljnim kršćanskim vrednotama solidarnosti, opraštanja, mira i ljubavi. Na napad se je osvrnuo i papa Franjo nakon redovite nedjeljne molitve Angelusa.

Sugovornik u redovitom intervjuu Glasa Koncila u 47. njegovom broju jest Mijo Ivurek, autor netom objavljene knjige "Padre Perica i njegovo doba". Riječ je u knjizi, dakako, o o. Petru Perici, isusovcu kojega su "osloboditelji" Dubrovnika 1944. godine ubili na Daksi neposredno nakon zauzimanja grada u listopadu 1944. godine. Ivurek u intervjuu progovara o partizanskim likvidacijama svih nepodobnih u Dubrovniku i njegovom širem području, o okolnostima u kojima su se te likvidacije dogodile, o žrtvama i o njihovim krvnicima, a iznosi i imena najodgovornijih za pokolje i stratišta.

Reportaža u novome broju vodi čitatelja u Slavonski Brod, u dvije župe, sv. Josipa u Krajiškoj i sv. Nikole Tavelića na Jelasu, koje povezuje zajednički župnik Mato Matasović. Mladi suradnici Glasa Koncila u rubrici u kojoj se obraćaju svojim vršnjacima nude promišljanje o stilu obnašanja vlasti. "Vladari zarađuju za sebe, upravitelji na opće dobro zajednice", naslov je koji povezuje nekoliko promišljanja.

Sedamdeseta obljetnica postojanja Hrvatskog zavoda za transfuzijsku medicinu povod je priloga o toj ustanovi, plemenitom poslu kojim se bavi te o još plemenitijim gestama dragovoljnog darivanja krvi. Zaključak da Bog umije ravno pisati po krivim crtama nameće se nakon čitanja životnog svjedočanstva s. Marije AsumpteStrukar iz Družbe sestara Naše Gospe ("noterdamke").

"Maksimalno dati i uložiti sebe računajući na milost i pomoć Božju", kaže redovnica kojoj je mržnja prema vjeri i hrvatskom narodu u ranom djetinjstvu odnijela oca i majku, a potom i drugog oca, glavu plemenite obitelji koja je posvojila nju i njezinih petero braće i sestara.

Broj Glasa Koncila koji započinje izvještajem o Vukovaru donosi i priču o kobnim danima početkom studenoga 1991. u Vukovaru. Ispričao ju je hrvatski branitelj koji je i danas policajac. Tekst potpisuje Vjenceslav Janjić. (GK)

Ispišite stranicu: