Među tekstovima novoga broja Glasa Koncila (od nedjelje 11. prosinca) posebnu pozornost privlači dobrohotni prijedlog mr. Žarka Kovačića, direktora tvrtke »Ilirika nekretnine« iz Zagreba, za ponovno vraćanje Zagrebačke banke u hrvatsko vlasništvo. »Država treba izdati ciljane obveznice uz prinos od recimo 6 do 7% s garancijom na dionice. Mogu se izdati odmah i konvertibilne obveznice, što znači da se one mijenjaju u dionice za naprimjer pet godina. Time bi fizičke i pravne osobe u Republici Hrvatskoj mogle postati vlasnici Zagrebačke banke« - poručio je mr. Kovačić.
Komentar donosi osvrt na netom održane izbore za Hrvatski sabor koji su "osim što su na vlast doveli koaliciju četiriju stranaka lijevoga centra, donijeli i više iznimno važnih poruka za sadašnju i buduću hrvatsku političku scenu, tj. za uređivanje političkoga života i djelovanja u Hrvatskoj". Tako su izbori pokazali da je iznimno nisko povjerenje hrvatskih građana u političare što potvrđuje podatak da je u 10 izbornih jedinica na teritoriju Hrvatske pravo glasa imalo 3.841.272 građana, a odazvalo se 2.378.969 građana (nije obračunato samo jedno biračko mjesto u 3. izbornoj jedinici) – a na izbore nije se odazvalo čak 1.462.303 građana. Od onih koji su izišli čak 40.933 građana nikome nije dalo svoj glas jer su ubacili u kutije nevažeće listiće i tako poručili što misle o svim strankama i kandidatima.
Izbori su također nedvosmisleno još jednom potvrdili nakaznost hrvatskoga izbornog sustava koju su koristili i ranije izborni pobjednici: Kukuriku koalicija, prema podacima DIP-a, dobila je ukupno 977.478 glasova što je tek nešto više od četvrtine glasova svih građana s pravom glasa, odnosno samo 41,08% glasova od birača koji su izišli na izbore, a postojeći izborni sustav takav izborni rezultat nagrađuje s čak 80 zastupničkih mjesta u Hrvatskom saboru odnosno 57,14% zastupničkih mjesta.
Osim što su omogućili građanima kažnjavanje dosadašnjih nositelja vlasti, izbori su "očitali posebno snažnu lekciju svima koji nisu uspjeli prijeći izborni prag" i "otkrili koliko je golemo samoljublje, ali i naivnost i nesposobnost brojnih karijerista koji nisu bili sposobni ni procijeniti što ih čeka na izborima, a kako bi onda bili sposobni nešto dati za opće dobro čitavoga hrvatskog društva".
Pozornost zaslužuje i apel pod naslovom »Suprotstavimo se medijskim manipulacijama!« koji je krajem studenoga više od 750 hrvatskih javnih djelatnika uputilo je hrvatskoj javnosti a koji list donosi gotovo u cijelosti.
U rubrici "Intervju" mr. Branko Peran, ravnatelj uprave za zatvorski sustav Ministarstva pravosuđa RH, progovara o stanju u hrvatskim kaznionicama i zatvorima koje je označeno činjenicom da je više zatvorenika nego što je za takav prostor zakonski standard. "U zatvorskom sustavu je smješteno oko 5.300 zatvorenika i maloljetnika te zaposleno oko 3.000 službenika i namještenika. Na zakonski kapacitet za smještaj 3.771 zatvorenika smješteno oko 1.530 zatvorenika više. S druge strane, od ustrojenih 4.018 radnih mjesta, zaposleno je oko 1.000 službenika i namještenika manje" rekao je mr. Peran te uz ostalo istaknuo da kažnjenici "ne mogu vratiti vrijeme i ispraviti pogrešku zbog koje su tamo, ali zbog pogreške ne mogu biti vječiti neprijatelji zajednice".
Dr. fra Stipe Nosić autor je teološke meditacije na temu "izgubljeni sin i milosrdni otac", a pravnik Stjepan Androić piše o socijalnim perspektivama nakon izbora za Hrvatski sabor. U rubrici (Pri)govor znanosti dr. Valerije Vrček iznosi podatke o drastičnom uništavanju šuma, a Đurđica Ivanišević Lieb piše na temu "Izazov ljevice i Europske unije" te uz ostalo ističe: "Ljevica koja je dobila izbore morat će jako paziti da ne dopusti skretanje ulijevo ili obnovu komunističkih običaja, jer Hrvatska ima to iskustvo."
Novi broj Glasa Koncila obogaćen je i mjesečnim magazinom "Prilika" koji glavnu temu posvetio pitanjima i problemima stjecanja krova nad glavom. (gk)