U sažetom prikazu proslave Uskrsa, novi Glas Koncila, (od 15. travnja) ističe riječi kardinala Bozanića s uskrsne mise da je svaki kršćanin pozvan trajno biti za život posebno na onim brojnim područjima gdje se suvremenog čovjeka osuđuje na smrt.
Velik prostor u novome broju dan je Hrvatima izvan Hrvatske ponajprije u izviješću o zauzimanju nuncija D'Erica u Banjoj Luci za omogućavanje povratka na svoja ognjišta Hrvatima katolicima, te u intervjuu s dr. Slavenom Bačićem, predsjednikom Hrvatskog nacionalnog vijeća u Republici Srbiji.
U razgovoru s Tomislavom Vukovićem dr. Bačić je uz ostalo istaknuo: "Za deset godina od pokretanja nastave na hrvatskom, Srbija nije tiskala ni jedan udžbenik na hrvatskom. Jednako tako, za uvoz udžbenika iz Hrvatske, u čemu Srbija nije sudjelovala ni s jednim dinarom već jedino Republika Hrvatska ili Hrvatsko nacionalno vijeće, postavljaju se administrativna ograničenja." Također je poželio: "Voljeli bismo biti integralni dio hrvatske vanjske politike prema Srbiji, poput hrvatskih Srba koji su sastavni dio vanjske politike Beograda prema Zagrebu. Za to ne treba novca, već samo malo dobre volje i više osjećaja za sunarodnjake u susjednim zemljama!"
Premda se nacrt novoga zakona o potpomognutoj oplodnji krije od javnosti ipak u toj javnosti traje rasprava o tim pitanjima pa GK objavljuje što kaže službeni nauk Crkve o zahvatima u ljudsko rađanje kroz dokument Kongregacije za nauk vjere "Dar života" (Donum vitae). U ovom broju list objavljuje prvi dio drugoga poglavlja koji omogućuje katolicima i svim zainteresiranima da malo dublje uđu u pitanja koja se otvaraju medicinskim zahvaćanjima u ljudsko rađanje.
Čitav broj Glasa Koncila možete čitati i putem interneta: enovine.glas-koncila.hr
U okviru Dana kršćanske kulture u Zadru je predavanje o ulasku Hrvatske u Europsku uniju održala europarlamentarka Doris Pack, a Ines Grbić opširno prikazuje to izlaganje. O zahtjevima za snažnije preventivno djelovanje i snažnija odgojna nastojanja da bi se spriječilo problem ovisnosti Ivan Uldrijan razgovarao je s psihijatrom dr. Antom Oreškovićem i socijalnom pedagoginjom Almom Rovis Brandić.
U reportaži iz mlade župe Novo Selo - Balegovac u Bosanskoj posavini Vlado Čutura otkriva što je bila formula povratka na svoja ognjišta za tamošnje Hrvate koji su u velikosrpskoj agresiji svi bili protjerani a kuće im porušene.
Mladi su svoje stranice posvetili braku - instituciji koja je "blagoslovljeni okvir za novi život", a u nastavku povijesnog feljtona pokajnik KOS-ovac Radenko Radojčić otkriva posebnu vrstu novinara - agenata.
U komentaru Ivan Miklenić uz ostalo piše: "Mediji su ovih dana vrlo tendenciozno prikazali pismo predsjednika HBK-a predsjedniku Vlade - nakon što je ministar obrazovanja 3. travnja svim osnovnim školama uputio »preporuku« u kojoj zahtijeva da se satovi vjeronauka izvode ili prvi ili posljednji školski sat - kojim uime HBK zahtijeva drukčiji pristup rješavanju toga pitanja. Naime, nije Crkvi problem da školski vjeronauk, kao i drugi predmeti, bude prvi ili posljednji školski sat, štoviše u mnogim školama već je to djelomice ili potpuno zaživjelo i nikada nitko zbog toga od Crkve nije prosvjedovao. Problem je u tome što je ministrova »preporuka« donesena jednostrano bez dogovora s HBK-om, koji je pravno sunadležan za izvođenje vjeronauka u osnovnim školama, i što dovodi u pitanje pravni status školskoga vjeronauka te što, čini se, proglašava vjeronauk krivim za neokupiranost učenika koji nisu izabrali vjeronauk. Drugim riječima ministrova »preporuka« stvorila je dojam da se želi vjeronauk u školama marginalizirati, prikazati neravnopravnim školskim predmetom, a što je protivno pravnim rješenjima koja su na snazi. Mnogi u Crkvi očekuju da će predsjednik Vlade i Vlada glede toga pitanja znati zaustaviti ponašanje prispodobivo ponašanju slona u staklarnici."
Novi broj obogaćen je mjesečnim magazinom "Prilika" koji je uz redovite rubrike kao glavnu temu obradio Sisak - grad koji će uskoro biti domaćin susreta hrvatske katoličke mladeži. (gk)