"Imamo li korumpiranu vladu?" – upit je u komentaru novoga broja Glasa Koncila (od nedjelje 24. lipnja). Naime, smjena ministrice zaštite okoliša, izvjesno je, uslijedila je jer je ministrica dirnula u financijski veoma krupne interese vezane uz projekte kao što su hidroelektrana u Dubrovniku i sve ono čemu bi ona trebala zapravo poslužiti, termoelektrana u Plominu, ili u interese vezane uz gospodarenje otpadom, ili interese vezane uz kriminal u otkupu plastičnih boca... Ministrica je dobivala i prijetnje, a vlada Kukuriku koalicije ipak joj je okrenula leđa.
U komentaru se nadalje upozorava da je slično priklanjanje aktualnih vlasti izričitim interesima moćnih pojedinaca i interesne skupine, a na izričitu, golemu štetu običnih građana, iskazano u prijedlogu Zakona o obveznom osiguranju u prometu koji derogira odredbe Zakona o obveznim odnosima te se na taj način višestruko pogoduje osiguravateljskim društvima: sužava se broj osoba koje imaju pravo na odštetu na temelju obveznog osiguranja u prometu, smanjuje se drastično visina odštete jer su predviđene nove tablice odšteta koje bi zakon ovjerovio, stvaraju se zapreke da oštećena osoba može uopće podnijeti zahtjev za odštetu; onemogućuje se da oštećena osoba svoja prava izbori u sudskom postupku s osiguravajućim društvom... Nije li to više nego očit znak da se aktualna vlast bez pridržaja priklanja određenim interesnim grupama i lobijima, izdajući na taj način svoju temeljnu dužnost da bude u službi općega dobra?
Kardinal Stanislaw Dziwisz, krakovski nadbiskup, dugogodišnji osobni tajnik bl. Ivana Pavla II., u intervju za Glas Koncila uz ostalo ističe: "Nemamo velikog materijalnog bogatstva koje bismo mogli unijeti u Europu, ali kršćanske vrednote imamo. Želimo ući u Europu, i ušli smo, s našim tradicijama, s našom vjerskom praksom i s našim kršćanskim vrednotama. Mislim da je upravo to najvrednije što Poljska može dati Europi, a vjerujem i Hrvatska, koja je također katolička zemlja."
Vezano uz aktualno europsko prvenstvo u nogometu za Glas Koncila progovara Dragutin Karlo Poljak, nogometni sudac, instruktor UEFA-e, kontrolor UEFA-e i FIFA-e, koji uz ostalo ističe: "Najbolji je sustav kada sudačka organizacija donosi odluke samostalno, bez pritisaka. Kad je u pitanju stručnost i osposobljenost hrvatskih sudaca u odnosu na europske zemlje, mogu reći da u tim segmentima ne zaostajemo, dapače možemo se pohvaliti da su naši suci po stupnju školske spreme najškolovaniji u Europi. Sedamdeset posto naših sudaca I. i II. lige završilo je fakultet. Pouzdano se zna da su naši suci do prije 4 godine, kad se je provjera fizičke pripremljenosti izvodila primjenom Cooperova testa, bili najspremniji i najmlađi u Europi."
U svezi s nogometom prvilačnost privlači i Didier Drogba koji zaslužuje priznanje zato što Bogu odaje priznanje i zahvalnost u trenucima važnih sportskih uspjeha – tim je riječima 34-godišnjeg nogometaša iz Obale Bjelokosti, člana londonskog "Chelsea" s kojim je ove godine osvojio europsku Ligu prvaka, pohvalio o. Kevin Lixey, voditelj ureda "Crkva i sport" pri Papinskome vijeću za laike.
Dr. Josip Sabol u teološkom osvrtu na aktualnu krizu uz ostalo doslovno ističe: Je li svijet doveden u ovu duboku krizu time što ljudi žive u nasljedovanju Krista, što žive po duhu evanđelja, ili pak je istina da nas je u ovu krizu i na rub katastrofe doveo prosvijećeni, bezbožni, znanstveni razum s politikom koja ne poznaje Božje zapovijedi, odnosno koja ih poznaje ali ih namjerno ne želi ozakoniti? Mnogi svijetli umovi i znanstvenici poručuju nam danas da se nalazimo u ovom teškom stanju i pred katastrofom zato što si čovjek zamišlja da ne treba pravog Boga, budući da je on sam sebi bog. (gk)