Novi broj Glasa Koncila (s nadnevkom od nedjelje 5. kolovoza) u povodu proslave Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja donosi na naslovnici tekst pod naslovom "Napredak Hrvatske – golemi izazov za sve katolike" u kojem se uz ostalo ističe: "Katolički vjernici – koji svoj iskreni i prijateljski odnos prema Bogu i prema svakome čovjeku pretvaraju u život i djelovanje u istini, pravdi, solidarnosti, poštivanju ljudskoga dostojanstva od začeća do naravne smrti, te u svom trajnom osposobljavanju na svim stručnim i znanstvenim područjima – ostvaruju stvarnu zahvalnost za slobodnu domovinu, jamče usprkos svemu njezin ne samo opstanak nego i napredak."
Tom Danu svoje su stranice posvetili i mladi objedinivši tekstove pod naslovom "Domovina se voli djelima – poput branitelja", te ističu da je moralna dužnost ljubiti narod, a progovaraju i o zdravom i nezdravom odnosu prema naciji.
U intervjuu dr. Suzana Peran, glavna urednica Informativne katoličke agencije, progovara o slici obitelji u hrvatskim medijima, upozorava na fenomen da danas često mediji uvelike oblikuju obiteljske procese te uz ostalo ističe: "Roditelji su, kako to ističu i crkveni dokumenti, prvi odgajatelji svoje djece, a svoju ulogu ne bi smjeli prepuštati medijima. To ne znači da treba biti u potpunosti restriktivan prema medijima, nego da roditelji moraju znati što njihova djeca gledaju na televiziji, koje medije koriste, koje računalne igrice igraju. A za to je potreban medijski odgoj, ne samo djece, o čemu se često govori, nego i cijele obitelji."
Čitav broj Glasa Koncila možete čitati i putem interneta: enovine.glas-koncila.hr
U teološkom osvrtu sociolog dr. Josip Sabol tumači razliku između legalnih i legitimnih odluka vlasti te uz ostalo upozorava: "Vođenje politike na načelima ateizma ili totalnog laicizma nema legitimitet. Takva politika bila bi političko-idejno nasilje nad hrvatskim narodom, slična nasilju za vrijeme komunizma."
Na problematično ponašanje sadašnjih vlasti s obzirom na razdvajanje legalnosti i legitimnosti u odlučivanju upozorava i komentar u kojem se uz ostalo ističe: "Kukuriku koalicija dobila je stanovitu većinu na izborima te je legalna hrvatska vlast, no to joj ne daje za pravo da donosi i nelegitimne odluke. Naime, Kukuriku koalicija dobila je pravo na donošenje odluka, no te odluke ne mogu biti neovisne o istini, dobru, zdravoj pameti, o većinskom nacionalnom identitetu hrvatskoga naroda, o univerzalnim etičkim načelima, ako žele biti legitimne. Npr. vlasti imaju formalno pravo odlučiti da se likvidira tvrtka RIZ Odašiljači bez obzirna na činjenicu što je ta tvrtka profitabilna i što ima proizvode i tržište u inozemstvu, no takva odluka je protiv općega dobra, protiv zdravoga razuma te je zbog toga legalna ali nelegitimna odluka. I odlučivanje Hrvatskoga sabora o Zakonu o medicinski pomognutoj oplodnji bilo je legalno, ali je ta odluka istodobno bila protivna vrijednostima i stavovima deklarirane većine u hrvatskom društvu te je ta odluka nelegitimna. Također je odluka o izgradnji Plomina 3 na ugljen – legalna odluka, no jer je ona protivna zdravome razumu, kao i vrlo vjerojatno u interesu točno određene interesne grupe a ne općega dobra – ta odluka ne može biti legitimna."
Opširnije o borbi za opstanak tvrtke RIZ Odašiljači progovara Marija Gloković članica radničkoga vijeća te tvrtke i glavna sindikalna povjerenica te prenosi stav radnika koji su nedavno prosvjedovali na Trgu sv. Marka u Zagrebu: "Ne vjerujemo u dobre namjere većinskoga vlasnika" – a to je država.
Osobita duhovan svjedočanstva iznijeli su mladi bračni par Ivan i Jelena Rozga iz Trogira koji otkrivaju koliko su duhovno dozorili te se više ne zamaraju prizemnim stvarima zahvaljujući svom iznimno voljenom, teško bolesnom sinu Antoninu.
Iznimno duhovno svjedočanstvo dala je i s. Helijana Kodba, koja je 52 godine u službi u nadbiskupskom domu u Đakovu, i koja otkriva kako se uvijek može moliti. Vrijedno je i svjedočanstvo salezijanskog provincijala u Rusiji, koji progovara o rastu katolištva u zemljama bivšega Sovjetskoga Saveza.
Reportaža je posvećena mladoj župi Posavska Mahala u Bosanskoj Posavini i koja čuva bolnu uspomenu na poslijeratni komunističko-partizanski masakr 25. svibnja 1945. kada je s toga područja pobijeno 3.350 osoba. (gk)