Novi broj Glasa Koncila (od nedjelje 23. rujna) radi velikoga interesa vjernika donosi cjeloviti tekst propovijedi kardinala Josipa Bozanića na zagrebačkom hodočašću na Mariju Bistricu, koju se u komentaru, naziva "iznimno značajnim upozorenjem iz Crkve".
"Bit upozorenja izrečenog kroz bistričku propovijed kardinala Bozanića isključivo je služenje općem dobru cjelokupnoga hrvatskoga društva i svih hrvatskih građana te nije upereno protiv vlasti kao takve – već protiv njezinih nekih postupka, a nije ni izgovoreno u korist formalne opozicije", ističe se u komentaru te dodaje: "Te kardinalove riječi mogu se razumjeti kao svojevrsni stop revoluciji koja se razmahuje, kao upozorenje da se prestane s ideologizacijom zakona i državnih struktura, uključujući i školstva, te da se prestanu donositi odluke koje se protive zdravome razumu i protivne su općem dobru, tj. legalnim i legitimnim hrvatskim nacionalnim interesima."
U zaključku komentara navodi se: "Upozorenje je izvrsno došlo u času kad Vlada, kako je višekratno najavljeno – ne mareći ni za geografske i povijesne činjenice a ni za stvarne nacionalne interese – kani uputiti na ratifikaciju sporni Sporazum Tuđman-Izetbegović, koji sam Tuđman nikada ne bi potpisao da nije bio obmanut. Upozorenje kardinala Bozanića trebalo bi shvatiti da je kucnuo čas da se vlasti prestanu baviti ideologizacijom, a da se posvete podizanju gospodarstva i omogućavanju boljitka svim građanima."
Naslovna tema ovoga broja je pohod pape Benedikta u Libanon, odnosno na Bliski istok gdje već, kako mnogi smatraju, bjesni svjetski rat, a Papa je došao s porukom mira: "Upravo sada treba slaviti pobjedu ljubavi nad mržnjom, opraštanja nad osvetom, služenja nad gospodovanjem, poniznosti nad ohološću, jedinstva nad podjelom."
Sveti Otac je posebno hrabrio kršćane te je uz ostalo, istaknuvši da islam i kršćanstvo mogu zajedno živjeti, doslovno rekao: "Ni nezaposlenost ni oskudica ne smiju vas natjerati da kušate 'gorki med' iseljeništva, s gubitkom korijena i odijeljenošću u zamjenu za nesigurnu budućnost. Za vas je bitno da budete protagonisti budućnosti vaše zemlje i da preuzmete svoju ulogu u društvu i u Crkvi."
U čemu je problem granice na području poluotoka Kleka za Glas Koncila govori Niko Kapetanić, suautor knjige "Prijevara ili zabluda? Problem granice na području poluotoka Kleka". On je uz ostalo istaknuo: "Ako je Sporazum Tuđman-Izetbegović nastao na falsifikatu, onda je pravno ništavan te ga treba poništiti, a nikako ne predlagati za ratifikaciju u Saboru. To bi bilo u najmanju ruku protuustavno. Uostalom, sporazum je pravno ništavan i po članku 49. Bečke konvencije o pravu međudržavnih ugovora koji kaže: Ako se jedna strana (u ovom slučaju BiH) poslužila falsifikatom, onda je sporazum ništavan."
U intervjuu Šime Strikoman, vodički fotograf, progovara o autorskim projektima, životnom putu i kulturnoj baštini te uz ostalo ističe: "Ljudi širih pogleda znat će predstaviti Hrvatsku i nametnuti baštinu sa svim ostalim vrednotama. Ne treba ni na kojem području imati osjećaj manje vrijednosti. Na pragu Europe, bitni su to detalji našega života koje trebamo znati popravljati kako bismo što autentičniji ušli u zajednicu europskih naroda. Mnoštvo je posla oko promoviranja baštine, od arhitekture, slikarstva, glazbene baštine i tradicionalnih događaja."
List predstavlja župu sv. Franje Ksaverskoga sa središtem u Kozarcu, mjestu između Kloštra Podravskog i Bilogore, u kojoj je župni vijećnik branitelj Vlado Balić koji kaže: "Mogu reći da se za ovakvu Hrvatsku nisam borio. Vizija je onda bila sasvim drukčija, da smo svoji na svome, da je hrvatski novčanik u hrvatskom džepu, da naša djeca žive u miru, da imaju posao. Nismo željeli da ide novac u Beograd ili danas u neke strane korporacije. No politika ima svoj utjecaj pa i među braniteljima. Stoga smatram da je braniteljima potrebno jedno jedinstvo, jer imaju oni što reći, znaju koju su viziju imali i za kakvu su se Hrvatsku borili." (GK)