Objavljeno: 16.04.2015.
Novi broj Glasa Koncila, br. 16 s nadnevkom 19. travnja, na prvoj stranici donosi vijest i sliku o Papinu proglašenju izvanredne Svete godine Božjega milosrđa. Sam je Papa u prigodnoj propovijedi postavio pitanje koje je mnogima na srcu: "Zašto danas jubilarna godina milosrđa?" i odmah dao odgovor: "Jednostavno zato što je Crkva , u ovom času velikih epohalnih promjena, pozvana snažnije davati znakove Božje prisutnosti i blizine... Evo zašto jubilej: jer je to vrijeme milosrđa.
To je pogodno vrijeme u kojemu valja liječiti rane, u kojemu se ne smijemo umoriti susretati one koji iščekuju da vide i rukom dodirnu znakove Božje blizine, u kojemu svima - svima - valja ponuditi put oproštenja i pomirenja."
"Što znači bojkot razgovora o boljitku Hrvatske?" - naslov je komentara glavnoga urednika Ivana Miklenića u kojemu se osvrnuo na poziv hrvatske Predsjednice svim čelnicima parlamentarnih stranaka na razgovor o stanju u zemlji i društvenom i gospodarskom oporavku Hrvatske, na koji predsjednik SDP-a ne samo da se nije odazvao nego nije ni poslao ispriku ili objašnjenje za nedolazak. Više je nego očito - zaključuje urednik Miklenić - "da je iznimno teško o boljitku Hrvatske i o idejama za društveni i gospodarski oporavak Hrvatske s Predsjednicom i predsjednikom druge najvažnije političke stranke razgovarati s predsjednikom Vlade koja više od tri godine svoga mandata nije ni pokušala poštivati kriterij stručnosti pri odabiru članova uprava javnih poduzeća".
O već dugi niz godina aktualnoj hrvatskoj temi - stanju u poljoprivredi - u intervjuu progovara prof. dr. Alen Džidić s Agronomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Upozorava na "interesantan", u biti alarmantan podatak da je Hrvatska osamdesetih godina imala više od milijardu litara proizvedenoga mlijeka i više od šest stotina tisuća krava i steonih junica, a danas tek polovicu toga iznosa.
U tom kontekstu donosi podatke da je u 10 godina nestalo 50 tisuća farmi, da su farmeri na rubu opstojnosti i da je iskorišteno svega 21,7% mogućih fondova EU-a za poljoprivredu. Ključni je razlog za tako poražavajuće rezultate, po njemu, što hrvatska politika ne uvažava mišljenja i upozorenja znanstvenika.
Među domaćim vijestima pozornost privlači vijest s Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta koji je pokrenuo studij komunikologije, te sjednica Vijeća HBK-a i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu, koja je održana u Zagrebu. Niz događanja u Đakovu organizirano je povodom 110. obljetnice smrti biskupa Strossmayera a polaganjem redovničkih zavjeta dvojice članova Družbe sinova Bezgrješne u Kutini Hrvatska je dobila još jednu novu redovničku zajednicu.
Među uvijek aktualnim i zanimljivim rubrikama "Zapažanja" donose osvrt na dopušteni najliberalniji bioinženjering u Makedoniji, koji podrazumijeva: donaciju sperme, jajnih stanica, embrija, čuvanje zametaka, izvantjelesne oplodnje samohranih žena, posmrtnu inseminaciju, reimplantaciju, a od prošle godine i surogaciju, s temeljnim upitnikom: "Želi li se čovjek igrati Boga?".
U rubrici "Propisi-pravo-pravda" postavlja se pitanje "Nije li ugovorena otpremnina direktora Hrvatske banke za obnovu i razvoj ništavna?", a rubrika "(Pri)govor znanosti" upozorava na gotovo nevjerojatnu i šokantnu činjenicu da samo jedna plastična boca u sebi sadrži 25 tisuća različitih kemikalija, te zaključuje kako voda iz plastike svakako nije za djecu.
Među inozemnim vijestima treba spomenuti Papinu ocjenu da je progon i pogubljenje više od milijun i pol Armenaca u Turskoj tijekom Prvoga svjetskoga rata bio genocid, te vijest o ubojstvu još jednoga svećenika u Meksiku - župnika Francisca Javiera Giaza. Vjernička su svjedočenja dali: salezijanka s. Maja Dolenec, animatorica mladih i svestrana župna suradnica u župi sv. Vida u Vrbovcu Matea Tokić, te redateljica Ružica Kavali i glumac Valentin Mažar iz Slavonskoga Broda. Reportaža je iz zagrebačke župe sv. Marka Križevčanina a broj je obogaćen novom "Prilikom" koja progovara o potrebi nove hrvatske kulturne strategije. (GK)