HR

Aktualnosti

Objavljeno: 11.06.2015.

U novome broju Glasa Koncila pročitajte...

Fotografijom mnoštva koje na sarajevskom stadionu Koševo pozdravlja papu Franju otvara se čitateljima novi broj Glasa Koncila, 24. u tekućoj godini, koji nosi nadnevak od nedjelje 14. lipnja. Na gotovo punih šest stranica tjednik prati papu Franju na postajama njegovoga pastirskoga putovanja, iscrpno prenoseći njegove poruke iz "europskoga Jeruzalema" - kako je sam Sveti Otac nazvao Sarajevo - nastojeći također dočarati ozračje koje je vladalo na susretima. Tjednik veliku pozornost posvećuje možda najemotivnijem trenutku cijeloga putovanja, susretu sa svećenicima, redovnicima i redovnicama te pripravnicima na duhovno zvanje u sarajevskoj katedrali. U cijelosti su prenesena svjedočanstva o patnji za vrijeme rata svećenika Zvonimira Matijevića, fra Joze Puškarića i s. Ljubice Šekerije.

Pohod pape Franje Sarajevu dao je povoda uredniku Glasa Koncila mons. Ivanu Mikleniću za promišljanje u rubrici Komentar. Komentator je istaknuo više trenutaka na putovanju, a sve ih povezuje konstatacija da se je u Sarajevu očitovalo "pravo lice Crkve", tj. onoga što Crkva jest, odnosno što bi po svom poslanju trebala biti.

"Ozračje žuđenoga mira", piše između ostaloga mons. Miklenić, "susretljivosti i uzajamnoga ljudskoga uvažavanja i nade u bolju budućnost, koje je - prema svjedočanstvima mnogih - zahvatilo gotovo sve ljude u Bosni i Hercegovini, bez obzira na njihovu vjersku ili nacionalnu pripadnost, nije, niti može biti, plod organizacije događaja ili prisutnosti ovoga ili onoga čovjeka, ma na kako važnom položaju bio, nego je plod očitovanja Duha Svetoga koji živi i djeluje u Crkvi Kristovoj, i to u svim i po svim članovima koji dopuštaju da ih on iznutra preobražava.

Ne može jedan čovjek, pa bio to i papa, donijeti nekoj državnoj zajednici ili čitavom čovječanstvu mir i nadu u bolje danas i sutra, ali sve to, i još mnogo više i mnogo bolje, može ostvariti Bog po svojoj Crkvi koja nadahnuta, vođena i ojačana Duhom Svetim živi izvornu čovječnost, pravednost i mir i koja je sposobna svojim primjerom služiti općemu dobru svih ljudskih zajednica i čitavoga čovječanstva i biti 'sol zemlje' i 'svjetlo svijeta'." Urednik u komentaru također apostrofira riječi vrhbosanskoga nadbiskupa kardinala Vinka Puljića upućene Papi: "Vas molimo: uključite nas u svoje molitve da u ovoj zemlji zaživi pravedni mir, jednakopravnost i otvaranje perspektive utemeljene u vjerničkoj nadi."

Premda je pohod pape Franje zaokupio većinu pozornosti crkvene javnosti pa je drugih važnijih događaja u životu Crkve bilo manje - a to se je posljedično odrazilo na broj izvještaja u Glasu Koncila - neki su događaji ipak ostavili veći trag na stranicama tjednika. Tu spada izvještaj o proslavi Tijelova u Sisku, gdje se je mjesni biskup mons. Vlado Košić osvrnuo na nedavni braniteljski prosvjed na Markovom trgu i na nasilni pokušaj interventne policije da privede branitelje koji su se sklonili u crkvu. "Zašto nitko ne odgovara za takav postupak primjene brutalne sile protiv hrvatskih branitelja, najtežih invalida Domovinskoga rata?", jedno je od pitanja koja je postavio biskup Košić.

"Odbaciti duh mržnje i optuživanja", naslov je izvještaja s komemoracije u povodu 70. obljetnice stradanja na najvećem grobištu hrvatskoga naroda - onome u Maclju. Misu je predvodio gospićko-senjski biskup i predsjednik Komisije HBK-a i BKBiH-a za hrvatski martirologij mons. Mile Bogović, čija je poruka sažeta u naslovu teksta, a suslavili su biskupi Valentin Pozaić i križevački vladika Nikola Kekić.

Onaj dio kulture koji se nadahnjuje na kršćanskim vrjednotama dobio je još jednu manifestaciju. Naime, na Svetom Duhu u Zagrebu održan je, u organizaciji franjevaca konventualaca, prvi Festival kršćanskoga kazališta. Od 20-ak pristiglih predstava na festivalu je izvedeno njih sedam. Glas Koncila donosi opširni izvještaj s događaja.

Proslava zaštitnice grada Zagreba, Majke Božje od Kamenitih vrata, kao i Dana Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta, gdje je održao "Lectio magistralis", bili su povod da Zagreb i Hrvatsku pohodi kardinal George Pell. Budući da je zanimanje za intervju s kardinalom Pellom očito bilo veliko, gost je dao zajednički intervju za portal Bitno.net, za internetske televizije "Laudato obiteljska televizija" i "Hrvatska katolička televizija" te za Glas Koncila. U razgovoru se kardinal Pell, kao pročelnik novoosnovanoga Tajništva za ekonomiju kao novoga dikasterija Svete Stolice, ponajprije osvrnuo na financijsku reformu u Vatikanu, ali i na druge teme kao što je predstojeća sinoda o obitelji i uloga katoličkoga sveučilišta. A progovorio je i kao poznavatelj Hrvatske prije svega kroz iskustvo susreta s našim iseljenicima u Australiji.

Je li ishod referenduma u Irskoj tek splet okolnosti ili je doista riječ o velikoj kulturnoj promjeni? Ako jest, kakve to izazove nosi za Crkvu? Na ta i slična pitanja u novom teološkom prilogu govori dekan KBF-a u Zagrebu, poznati moralist i bioetičar dr. Tonči Matulić.
Reportaža u novome broju odvodi čitatelje u župu sv. Ane u Domaljevcu, u Bosanskoj Posavini, a u rubrici "Vjernici laici aktivni u crkvi" imaju prigodu upoznati Tenu Jović, studenticu socijalnoga rada rodom iz Suhopolja, koja se na više načina gorljivo angažira u Studentskom katoličkom centru (SKAC) u Zagrebu.

Još jednu životnu priču, u koju je utkana povijest jednoga redovničkoga poziva, u novome je broju ispričala, u rubrici "Susret u Godini posvećenoga života", s. Leopoldina Tomašić, karmelićanka Božanskoga Srca Isusova. "Bogu se može služiti samo u čovjeku", naslov je životne priče redovnice koja s 82 godine iz svojega samostana u Poredju u Humu na Sutli sjeda u automobil kako bi po tamošnjim zagorskim bregima obilazila starije i nemoćne. (GK)

Ispišite stranicu: