HR

Aktualnosti

Objavljeno: 21.10.2016.

Učenje o vrijednim tapiserijama



Skupina učenica 4. razreda Odjela za oblikovanje tekstila Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, predvođene svojim profesoricama Ljiljanom Hajdarović i Ines Fey Gjurin, posjetile su u petak 21. listopada Nadbiskupski duhovni stol gdje se od prošle godine izvode konzervatorsko-restauratorski radovi na tapiseriji „Srpanj-kolovoz“ ciklusa tapiserija „Mjeseci u godini“ iz Riznice zagrebačke katedrale. Nakon pozdrava direktora Riznice zagrebačke katedrale mons. Nedjeljka Pintarića, o povijesti nastanka ciklusa tapiserija te o poduzetim radovima Hrvatskog restauratorskog zavoda od 2015. godine, kao i tehnikama restauracije na konkretnom primjeru, govorila im je voditeljica radova na tapiseriji Branka Regović, konzervator-restaurator.

- Učenici u nastavnom programu Odjela za oblikovanje tekstila uče ručno tkanje i samostalno tkaju tapiserije, izvode i sve pripremne i završne postupke tkanja, a uče i povijest tapiserija i osnove restauracije tekstila. Uvidom u konzervatorsko-restauratorske radove na tapiseriji iz 18. stoljeća omogućeno im je da uživo vide i još više cijene takve vrhunske radove na kakvima će i u budućnosti možda sami raditi, pojasnila nam je profesorica Ljiljana Hajdarović.

Dar carice Marije Terezije biskupu Thausszyju

Šest velikih tapiserija tkano je prema nacrtima bolonjskog umjetnika Francesca Galija Bibiene u radionici Charlesa Mittéa, dvorskog tkalca vojvode iz Lorrainea 1710. godine kao vjenčani dar prigodom ženidbe Franje III. od Lorraine i Marije Terezije. Tapiserije tada odlaze na bečki dvor, a zatim sredinom stoljeća u zagrebački Biskupski dvor kao dar carice Marije Terezije Zagrebačkoj nadbiskupiji i biskupu Franji Thausszyju (1751.-1769.)

Danas je sačuvano pet tapiserija i trenutno se radi na tapiseriji, formata 342x307 cm, koja prikazuje mjesece „Srpanj-Kolovoz“. Raznobojnom vunenom i svilenom pređom te metalnim nitima otkani su fantastični motivi simetrične kompozicije. U središtu je prikazan lučno nadsvođen prolaz s kasetiranim nadvojem koji vodi u prostor nalik peristilskom rimskom vrtu s dubokim arkadama i trjemovima. Bočno se nastavlja kasetirani trijem kojeg nose stupovi i telamoni, a sve je bogato ukrašeno životinjskim i biljnim motivima, girlandama s voćem i plodovima te figurama prelja i svirača. Pri dnu su kvadratni medaljoni s prikazima žetve popraćeni francuskim nazivima mjeseca (Ivillet, Aovst). Prikaz tih dvaju mjeseca zatvara bojama bogati okvir s rezbarenim motivima.

Od demontaže do zatvaranja oštećenja šivanjem

Nakon demontaže tapiserije sa zida u blagovaonici Nadbiskupskoga dvora, gdje se prije obnove nalazila, na njoj su zatečena različita mehanička oštećenja: rupe, istrošenost pređe potke i osnove te povijesne intervencije šivanja procjepa grubim koncem te se pristupilo istraživačkim i početnim konzervatorsko-restauratorski radovima.  Započeli su radovi na odvajanju lanene podstave, usisavanju lica i poleđine tapiserije onečišćene nakupinama otpalih niti i prašine. Nakon suhog čišćenja uslijedilo je čišćenje mrlji, a sanirani su procjepi i pukotine nastali istrošenošću izvornih konaca ili kasnijim nestručnim pokušajima krpanja, što je stvorilo dodatna oštećenja i nabore na tkanju tapiserije. Mokrim postupkom čišćenja i ravnanja tapiserija je osvježena, a strukturi tkanih niti osnove i potke donekle se vratila fleksibilnost i mekoća. Tapiserija je cijelom površinom podložena pamučnom tkaninom neutralne nijanse te sistemom rastera pričvršćena na novu poleđinu. Početkom 2016. započeti su konzervatorsko-restauratorski radovi zatvaranja oštećenja šivanjem, za što je potrebno puno strpljenja, vremena i znanja.

Radovi na tapiserijama primjer su dobre suradnje naručitelja, izvođača i srodnih institucija: dimenzije tapiserija zahtijevale su veći radni prostor od dispozicija Odjela za tekstil, papir i kožu Hrvatskog restauratorskog zavoda te je u tu svrhu Zagrebačka nadbiskupija ustupila svoj prostor u bivšoj Spomen zbirci bl. Alojzija Stepinca, a okvir za restauriranje tapiserija posuđen je od Muzeja za umjetnost i obrt. Prema dosadašnjoj dinamici radovi na tapiseriji „Srpanj-Kolovoz“ bit će završeni početkom 2017. godine. Nakon te tapiserije u postupak obnove uzima se tapiserija „Ožujak-Travanj“. (N. P.)
Ispišite stranicu: