HR

Aktualnosti

Objavljeno: 10.11.2012.

Zagrebački hodočasnici vratili se s Hrvatskog nacionalnog hodočašća u Rim

Nakon petodnevnog sudjelovanja na Hrvatskom zahvalnom hodočašću za pohod svetoga oca Benedikta XVI. u Rim u Godini vjere, hodočasnici Zagrebačke nadbiskupije sretno su se vratili u Zagreb i druga odredišta u ranim jutarnjim satima u subotu 10. studenoga.

Jučer su, u petak 9. studenoga, pohodili Asiz kao zadnju zajedničku molitvenu postaju na velebnom hodočasničkom putu zahvala za Papin pohod, 5. i 6. lipnja prošle godine, tijekom kojega su pohodili grobove apostolskih prvaka, kao i važna i znakovita mjesta katoličke vjere u Vječnome gradu, Asizu i Ravenni.

Zadnjeg dana hodočašća u petak 9. studenoga, varaždinski biskup Josip Mrzljak predvodio je u papinskoj bazilici Gospe od Anđela misno slavlje u koncelebraciji s zagrebačkim pomoćnim biskupima mons. Ivanom Šaško i mons. Mijom Gorskim te 42 svećenika Zagrebačke nadbiskupije i Varaždinske biskupije te Vojnoga ordinarijata u Republici Hrvatskoj.

„Danas slavimo posvetu bazilike sv. Ivana Lateranskoga. Kada pojedina župa slavi blagdan posvete župne crkve to je blagdan župe, kada katedrala neke biskupije slavi svoju posvetu to je blagdan pojedine biskupije, a današnji blagdan posvete papine bazilike je blagdan katoličkog svijeta, to je blagdan svih nas. Danas taj blagdan slavimo ovdje u mjestu rođenja i smrti sv. Franje Asiškoga“, rekao je mons. Mrzljak na početku misnoga slavlja, koje su slavili u velebnoj bazilici koja nadsvođuje crkvicu „Porcijunkula“, u kojoj je sv. Franjo molio, i obnovio je, nakon što je čuo glas s Raspela – „Obnovi moju crkvu!“, te je ta crkva postala izvorište i središte franjevačke duhovnosti.

Postavivši na početku homilije pitanje što je to sv. Franjo donio u Hrvatsku, a što mi njemu donosimo u Asiz, mons. Mrzljak je kazao da je sv. Franjo Crkvi u hrvatskom narodu donio poseban duh kojim je i sam bio prožet - radikalni duh evanđelja i hod za Isusom Kristom. Istaknuvši da svakoga vjernika mora zahvatiti duh Evanđelja, mons. Mrzljak se osvrnuo na hodočašće kao veliku pomoć vjernicima u poticaju da sudjeluju u izgradnji Crkve, jer na tom putu vide mnoge bazilike i crkve koje su gradili umjetnici unijevši u njih svoje znanje, ali da ti velikani nisu imali vjere te bi građevine ostale samo spomenici kulture.

„Sv. Franjo je imao hrabrosti živjeti Evanđelje, usprkos svim ondašnjim prilikama i neprilikama u društvu. Želio je činiti nešto više“, kazao je mons. Mrzljak pozvavši nazočne da i oni prihvate tu logiku vjerničkoga života po kojoj kršćanin u svojim životnim okolnostima treba zauzeti za izgradnju Crkve. „Potrebno je Crkvu i danas obnoviti, učiniti je živom zajednicom, živim kamenjem koje se ugrađuje u duhovni hram Crkve“, istaknuo je mons. Mrzljak ukazavši da su svakodnevna mjesta vjerničkoga života prostori istinskoga djelovanja: „Nastojmo svatko u svojem mjestu, u svojoj obitelji gdje živimo, biti živo kamenje iz kojeg će se graditi hram Crkve Božje, jer je Isus želio ostati prisutan upravo po Crkvi“.

Na završetku misnoga slavlja, nazočnima se obratio dr. Zvonimir Kurečić, koordinator za sudjelovanje hodočasnika Zagrebačke nadbiskupije na Hrvatskom zahvalnom hodočašću, kojoj su se priključili i hodočasnici iz Varaždinske i Sisačke biskupije, te je u tom aranžmanu sudjelovalo više od 1300 hodočasnika, od oko 6.000 iz cijele Hrvatske. Dr. Kurečić je zahvalio mons. Mrzljaku za predvođenje misnoga slavlja i upućene riječi, te svima koji su sudjelovali u organizaciji hodočašća, posebice mons. Ivanu Šašku i fra Anti Crnčeviću koji su oblikovali sva zajednička liturgijska slavlja na hodočašću, i bogoslovima Zagrebačke bogoslovije za doprinos u pjevanju i asistiranju u slavljima. Premda Asiz, kao središte franjevačke duhovnosti i svjetska prijestolnica mira nudi za razgledavanje predivna mjesta vjere, nastale iz susreta Evanđelja i umjetnosti, hodočasnici su, ukratko obišavši bazilike sv. Franje i sv. Klare, nastavili put prema Zagrebu.

Tijekom puta, u dvadesetak autobusa koju su se kretali prema Zagrebu, vladala je atmosfera zajedništva, protkana molitvom i pjesmom te osobnim svjedočanstvima o trenucima ushićenosti boravka na brojnim fascinirajućim mjestima. Nezaboravan je bio i susret sa Svetim Ocem u središtu Crkve i katoličke vjere, čija se univerzalnost posebice osjećala na Trgu sv. Petra kada su među brojnim hodočasnicima iz čitavoga svijeta Hrvati bili prepoznati, kako po brojčanosti, tako i po hrvatskom jeziku, na kojem je izrečen opširan sažetak kateheze o ljudskoj čežnji za Bogom, te Papin poziv na molitvu u obitelji i za obitelj, uz riječi: „Znajte i vi s hrabrošću svima posvjedočiti radost i ljepotu vjere u Isusa Krista“.

Hrvatsko zahvalno hodočašće ostat će svim sudionicima u pamćenju po liturgijskim slavljima u sve četiri rimske papinske bazilike i obnovi vjere na grobu sv. Petra i drugih apostolskih prvaka. Zahvaljujući papi Benediktu XVI., s kojim su se susreli na općoj audijenciji na Trgu sv. Petra, veličanstveno misno slavlje u bazilici sv. Petra okupilo je sve hrvatske hodočasnike, predvođene njihovim pastirima, čiji je ponizni primjer obnove dara vjere u zajedništvu Crkve na grobu sv. Petra, pokazao put osobnog i zajedničkog stava u obnovi Crkve i poticanja vjerničke zauzetosti.

Uz brojne znakove nade, koji su prepoznati u hodočašću hrvatskih nad/biskupija u središte Katoličke Crkve, i snage Crkve koja i u današnjim okolnostima može tolike vjernike okupiti na hodočasnički put molitve, obraćenja, pokore i zajedništva, poseban su znak bili bogoslovi - kandidati za svećeništvo, koji su svojom nazočnošću, pjevanjem i sudjelovanjem u obredima, obećavajuće jamstvo u traženju, otkrivanju i svjedočanstvu vjere u hrvatskom društvu. (N. P.)

Ispišite stranicu: