Papin nagovor uz molitvu Anđeo Gospodnji u nedjelju, 21. veljače 2016.
Draga braćo i sestre, dobar dan!
Druga korizmena nedjelja predstavlja nam Evanđelje Isusova preobraženja.
Apostolsko putovanje na kojem sam boravio posljednjih nekoliko dana u Meksiku je bilo iskustvo preobraženja. Kako? Tako što nam je Gospodin pokazao svjetlo svoje slave kroz tijelo svoje Crkve, svog svetog naroda koji živi u toj zemlji. Tijelo tako često ranjeno, narod tako često ugnjetavan, prezren, povrijeđen u svom dostojanstvu. Različiti susreti doživljeni u Meksiku bili su puni svjetlosti: svjetla vjere koje preobražava lica i obasjava put.
Duhovno "težište" toga hodočašća bilo je svetište Gospe Guadalupske. Ostati u šutnji pred slikom Majke bila mi je prvenstvena namjera. I zahvaljujem Bogu koji mi je to dopustio. Gledao sam, i pustio da me gleda ona koja nosi utisnutim u svojim očima poglede sve svoje djece, i skuplja pod svoje skute bolove zbog nasilja, otmica, ubojstava, zlostavljanja na štetu mnogih siromašnih ljudi, mnogih žena. Guadalupe je najposjećenije marijansko svetište na svijetu. Iz cijele se Amerike dolazi moliti na mjestu gdje se Virgen Morenita ukazala domorocu svetom Juanu Diegu, označavajući početak evangelizacije kontinenta i njegove nove civilizacije, koja je plod susreta između različitih kultura.
A upravo je ovo naslijeđe koje je Gospodin dao Meksiku: njegovati bogatstvo različitosti i, u isti mah, pokazati sklad zajedničke vjere, iskrenu i čvrstu vjeru, praćenu velikom snagom vitalnost i čovjekoljubivosti. Kao i moji prethodnici, otišao sam utvrditi u vjeri meksički narod, ali istodobno biti u njoj utvrđen; prihvatio sam objeručke taj dar da bude na dobrobit opće Crkve.
Sjajan primjer toga što govorim daju obitelji: meksičke obitelji su me primile s radošću kao Kristova glasnika, pastira Crkve; ali sa svoje strane su mi dale jasna i čvrsta svjedočanstva, svjedočanstva življene vjere, vjere koja preobražava život, i to na izgradnju svih kršćanskih obitelji u svijetu. A isto se može reći i za mlade, za Bogu posvećene osobe, za svećenike, za radnike, za zatvorenike.
Zato zahvaljujem Gospodinu i Djevici Guadalupskoj za dar ovoga hodočašća. Osim toga, zahvaljujem predsjedniku Meksika i drugim civilnim vlastima na toploj dobrodošlici; od srca zahvaljujem mojoj braći u biskupstvu, kao i svim ljudima koji su na mnogo načina surađivali.
Posebnu hvalu uzdižemo Presvetom Trojstvu što je htjelo da se, tom prilikom, dogodi na Kubi susret između Pape i patrijarha Moskve i cijele Rusije, dragog brata Kirila; taj su susret silno priželjkivali i moji prethodnici. I taj je događaj proročko svjetlo uskrsnuća, koje svijet danas treba više no ikad. Neka nas sveta Majka Božja nastavi voditi putom jedinstva. Molimo se Gospi od Kazana, čiju mi je ikonu darovao patrijarh Kiril.
Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre,
Sutra će se, u organizaciji Zajednice svetog Egidija, u Rimu održati međunarodna konferencija pod nazivom "Za svijet bez smrtne kazne". Nadam se da će taj simpozij dati obnovljeni poticaj zalaganju za ukidanje smrtne kazne. Znak nade predstavlja rastuće protivljenje, u javnom mnijenju, smrtnoj kazni pa i samo kao oruđu legitimne društvene obrane. Suvremena društva imaju mogućnost djelotvorno suzbijati kriminal a da se onomu koji je počinio zločin ne mora definitivno oduzeti priliku da se iskupi. Problem se mora promatrati u kontekstu kaznenog pravosuđa koje će sve više biti u skladu s ljudskim dostojanstvom i Božjim naumom o čovjeku i društvu kao i kaznenog pravosuđa otvorenog nadi ponovnog uključivanja u društvo. Zapovijed "ne ubij!" ima apsolutnu vrijednost i tiče se bilo nevina bilo krivca.
Posebni Jubilej milosrđa je povlaštena prigoda za promicanje u svijetu sve zrelijih oblikâ poštivanja života i dostojanstva svake osobe. I onaj koji je počinio zločin zadržava nepovredivo pravo na život, dar Božji. Apeliram na savjesti vladara, da se postigne međunarodni konsenzus za ukidanje smrtne kazne. Predlažem onima od njih koji su katolici da učine hrabru i uzornu gestu: da se u ovoj Svetoj godini milosrđa ne izvrši nijedna takva kazna.
Svi kršćani i ljudi dobre volje pozvani su danas raditi ne samo za ukidanje smrtne kazne, već također na poboljšanju uvjeta u zatvorima, u poštivanju ljudskog dostojanstva osoba lišenih slobode.
[…]
Korizma je pogodno vrijeme za put obraćenja u čijem je središtu milosrđe. Zato sam danas odlučio darovati vama koji ste ovdje na trgu "duhovni lijek" pod nazivom Misericordina. Već smo to jednom učinili, ali ovaj je bolje kvalitete: to je Misericordina plus. Kutija sadrži krunicu i sličicu Milosrdnog Isusa. Sada će vam ih podijeliti volonteri, među kojima ima i siromašnih, beskućnika, izbjeglica kao i redovnikâ.
Primite ovaj dar kao duhovnu pomoć za širenje, posebno u ovoj Godini milosrđa, ljubavi, praštanja i bratstva.
Želim vam svima dobru nedjelju. Molimo vas da ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja! (IKA)