Papin nagovor prije i nakon molitve Anđeo Gospodnji na blagdan Svete Obitelji u nedjelju 27. prosinca 2020.
Prije Angelusa
Draga braćo i sestre, dobar dan!
Nekoliko dana nakon Božića liturgija nas poziva da upremo svoj pogled u Svetu Obitelj Isusa, Marije i Josipa. Lijepo je razmišljati o činjenici da je Sin Božji želio, kao i sva djeca, imati potrebu za toplinom obiteljskog gnijezda. Upravo zato, jer je to Isusova obitelj, obitelj iz Nazareta je uzorna obitelj u kojoj sve obitelji na svijetu mogu pronaći svoju sigurnu referentnu točku i sigurno nadahnuće. U Nazaretu je niknulo proljeće ljudskog života Sina Božjega, u času u kojem je začet po Duhu Svetom u Marijinu djevičanskom krilu. Unutar gostoljubivih zidova nazaretskog doma, Isusovo djetinjstvo protjecalo je u radosti, okruženo Marijinom majčinskom brižnošću i Josipovom skrbi, u kojem je Isus mogao vidjeti Božju nježnost (usp. Apostolsko pismo Patris corde, 2).
Po uzoru na Svetu Obitelj, pozvani smo ponovno otkriti odgojnu vrijednost obitelji: ona se mora temeljiti na ljubavi koja uvijek iznova rađa odnose otvarajući obzore nade. U obitelji se može iskusiti iskreno zajedništvo kada je to dom molitve, kada su osjećaji koji povezuju članove obitelji ozbiljni, duboki i čisti, kada oproštenje ima prevagu nad neslogama, kada svakodnevna grubost života ublažava uzajamna nježnost i radosno prianjanje uz Božju volju. Na taj se način obitelj otvara radosti koju Bog daruje svima onima koji znaju davati s radošću. Ona, istodobno, pronalazi duhovnu snagu da se otvori prema van, drugima, služenju svojoj braće, suradnji na izgradnji uvijek novog i boljeg svijeta te je sposobna, dakle, biti nositeljicom pozitivnih poticaja; obitelj evangelizira primjerom života. U svakoj obitelji, istina, ima problema, a katkad i prepirke. „Oče, posvađao sam se…“ – ljudi smo, slabi smo i svima nam se ponekad dogodi da se posvađamo u obitelji.
Reći ću vam nešto: ako se posvađamo u obitelji, neka dan ne završi, a da se nismo pomirili. „Da, posvađao sam se“, ali prije nego što dan završi, pomiri se. A znaš li zašto? Zato što je hladni rat sljedećeg dana vrlo opasan. Ne pomaže. A zatim, u obitelji postoje tri riječi, tri riječi koje se uvijek moraju čuvati: „molim“, „hvala“, „oprosti“. „Molim“, kako ne bih bio nasrtljiv prema drugima. “Mogu li, molim te, to učiniti? Misliš li da to mogu učiniti?“. „Molim“. Uvijek, ne budi grub i nasrtljiv. „Molim“, to je prva riječ. „Hvala“: tolika pomoć, tolike usluge koje činimo jedni drugima u obitelji. Uvijek zahvaliti. Zahvalnost je krv plemenite duše. „Hvala“. A zatim – to je najteže reći: „Oprosti“. Zato što mi uvijek činimo loše stvari i često se netko zbog toga osjeća uvrijeđeno. „Oprosti mi“, „žao mi je“. Ne zaboravite te tri riječi: „molim“, „hvala“, „oprosti“. Ako u obitelji, u obiteljskom ozračju postoje te tri riječi, obitelj je dobro.
Današnja svetkovina poziva nas na primjer evangelizacije s obitelji, predlažući nam ideal bračne i obiteljske ljubavi, kao što je naglašeno u apostolskoj pobudnici Amoris laetitia, čija će se peta godišnjica proglašenja obilježiti 19. ožujka iduće godine. Bit će to godina razmišljanja o Amoris laetitia i prilika za dublje proučavanje sadržaja toga dokumenta [19. ožujka 2021. – lipanj 2022.].
Ta će razmišljanja biti stavljena na raspolaganje crkvenim zajednicama i obiteljima kako bi ih se pratilo na njihovu putu. Već sada pozivam sve da se pridruže inicijativama koje će se promicati tijekom te Godine i koje će koordinirati Dikasterij za laike, obitelj i život. Ovaj hod obitelji iz čitavoga svijeta povjeravamo Svetoj Nazaretskoj Obitelji, posebno svetom Josipu, suprugu i brižnom ocu.
Neka Djevica Marija, kojoj se sada obraćamo molitvom Angelusa, izmoli da obitelji iz čitavoga svijeta budu sve više očarane evanđeoskim idealom Svete Obitelji te tako postanu kvasac novog čovjekoljublja i konkretne i sveopće solidarnosti.
Nakon Angelusa
Draga braćo i sestre,
pozdravljam sve vas, obitelji, grupe i pojedine vjernike koji pratite molitvu Angelusa posredstvom sredstava društvene komunikacije. U mislima sam posebno s obiteljima koje su posljednjih mjeseci izgubile nekog od rodbine ili su teško pogođene posljedicama pandemije. Mislim također na liječnike, medicinske sestre i tehničare i svo zdravstveno osoblje čije je veliko predano zalaganje u borbi protiv širenja virusa imalo značajne posljedice na njihov obiteljski život.
Sve obitelji povjeravam danas Gospodinu, posebno one koju su izložene kušnjama životnih teškoća i ranama nerazumijevanja i podjele. Neka Gospodin, rođen u Betlehemu, udijeli svima vedrinu i snagu da koračaju složno na putu dobra.
I ne zaboravite ove tri riječi koje će vam biti od velike pomoći da živite jedinstvo u obitelji: „molim“ – da ne bismo bili nasrtljivi, da poštujemo druge – „hvala“ – zahvaliti, reći hvala jedni drugima u obitelji – te „oprosti“ kad učinimo nešto loše. I ovo „oprosti“ – ili kad izbije svađa – molim vas recite prije nego što dan završi: pomirite se prije nego što dan završi.
Svima želim ugodnu nedjelju i, molim vas, ne zaboravite moliti za mene. Dobar tek i doviđenja!