HR

Riječ Nadbiskupa

Pozdravni govor nadbiskupa Kutleše na predstavljanju knjige "Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice" nadbiskupa Nikole Eterovića


POZDRAVNI GOVOR ZAGREBAČKOG NADBISKUPA DRAŽENA KUTLEŠE

Predstavljanje knjige "Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice" nadbiskupa Nikole Eterovića


Dvorana vijenac, Zagreb,12. studenoga 2024.
 
Preuzvišeni gospodine nadbiskupe Nikola, uzoriti gospodine kardinale Josipe, preuzvišena gospodo nadbiskupi i biskupi, poštovani gospodine ministre, braćo svećenici, poštovani uzvanici, braćo i sestre u Kristu,

srdačno vas pozdravljam na ovom svečanom predstavljanju knjige „Tiha moć: Diplomacija Svete Stolice“ autora nadbiskupa Nikole Eterovića, apostolskog nuncija Svete Stolice u Njemačkoj. Danas imamo rijetku priliku biti dionici promišljanja o diplomaciji Svete Stolice, diplomaciji koja kroz povijest svoga djelovanja daje poseban doprinos miru i razumijevanju među narodima te promicanju evanđeoskih vrijednosti u svijetu koji često ide suprotnim smjerom.

Ovo vrijedno djelo, objavljeno u Zagrebu u suradnji s izdavačkom kućom Kršćanska sadašnjost, već u svojem naslovu, „Tiha moć“, donosi izražaj jedinstvene snage diplomacije Svete Stolice koja se ne oslanja na vojnu silu, ekonomski utjecaj ili političke pritiske, već na vjeru, dijalog, molitvu i duboko poštovanje prema svakoj ljudskoj osobi. Takva diplomacija, koja počiva na moći riječi i gesti, može prodrijeti onamo gdje mnoge svjetske sile ne mogu ili ne žele ići. Možemo, stoga, reći da je to diplomacija služenja koja nadilazi uobičajena diplomatska načela, jer joj je temeljno načelo ljubav prema bližnjemu koje je srž Kristova nauka.

Autor ove knjige nije samo pisac; on je svjedok i sudionik brojnih povijesnih događaja koji su se zbili tijekom njegove dugogodišnje diplomatske službe. Na poseban mu način večeras zahvaljujemo jer nam je ovom knjigom omogućio njihovo razumijevanje, kao i razumijevanje dubljih dimenzija diplomacije Svete Stolice i njezine vrijednosti u svijetu međunarodnih odnosa. Knjiga „Tiha moć: Diplomacija Svete Stolice“ stoga nije samo zapis o jednom vremenu, nego uistinu vodič. Ona čitatelja uvodi u  jedan poseban svijet djelovanja Svete Stolice koja u svojoj diplomaciji ne slijedi svjetska načela, nego u svijet unosi evanđeoske vrijednosti mira, pravde i istine.

Promišljajući o diplomaciji, često zamišljamo kompleksno umijeće pregovaranja obavijeno sjenom kompromisa i taktičkih ustupaka kojima je cilj očuvati stabilnost i ravnotežu. Svjetska diplomacija u svom svakodnevnom radu često mora popustiti, prilagoditi se trenutačnim političkim prilikama, što nerijetko podrazumijeva udaljavanje od željenih ideala. U takvim okolnostima kompromis može postati način odricanja od istine i zanemarivanja pravde. Taj svojevrsni pragmatizam može imati svojih vremenitih prednosti, no on nosi rizik potiskivanja u drugi plan istinske pravednosti i moralnih načela. Mir postignut takvim kompromisima može izgledati stabilno, ali često je površan i krhak jer nije utemeljen na trajnim vrijednostima.

Nasuprot tomu, diplomacija Svete Stolice predstavlja alternativu. Sveta Stolica od svojih predstavnika ne traži da idu za kompromisima po cijenu istine; ona svjedoči i neumorno zagovara istinu kao svoje temeljno načelo. Upravo je u tome „tiha moć“ diplomacije Svete Stolice. Svjesna je da istina ne postiže uspjehe bučeći na trgovima svijeta, ali da je njezina pobjeda sigurna i konačna. Iako tiha, ona nije slaba, nego snažna u svojoj ukorijenjenosti u vjeri i u nepokolebljivom uvjerenju da se Božja volja može ostvariti i u najtežim vremenima. Upravo to ovu diplomaciju čini jedinstvenom i nezamjenjivom na svjetskoj pozornici, jer njezin je cilj nadahnut Evanđeljem, a ne prolaznim interesima.

Nadbiskup Eterović nas u svojoj knjizi podsjeća na moć koja se ne temelji na sili, već na uvjerenju da je Božja riječ „svjetlo našim stopama“ (Ps 119,105). Svaki diplomat Svete Stolice pozvan je biti ne samo predstavnikom Crkve u svijetu, nego i neumornim glasnikom istine, ljubavi i mira podsjećajući sve narode i vođe na nužnost očuvanja dostojanstva svake ljudske osobe. Ta je vjernost istini osnovna zadaća Crkve i, kako je sveti papa Ivan Pavao II. često isticao, pravo svjedočanstvo služenja miru.

Podsjetimo se kako je Sveta Stolica putem svojih diplomatskih misija prisutna posvuda i nikada nije neutralna prema pitanjima koja se tiču ljudskog dostojanstva, vjerskih sloboda, prava na život i pravde. Knjiga koju večeras predstavljamo donosi mnoge primjere diplomatskih intervencija Svete Stolice u prijelomnim trenucima svjetske povijesti. Iako se te intervencije najčešće nisu odvijale pred očima javnosti, njihov se utjecaj duboko osjećao ostavljajući trag mira i pomirenja. Mons. Eterović nas u svojoj knjizi, primjerice, podsjeća na ulogu koju je sv. Ivan Pavao II. imao u slomu komunizma u Europi. Sveti Otac nije pozivao na rat, nego na mir i to je činio snagom duha, snagom koju razumiju oni koji su vjerni istini i spremni stati u njezinu obranu i onda kad je to zahtjevno.

Na kraju želim istaknuti kako ova knjiga ima i širi značaj za nas Hrvate. Nadbiskup Eterović kao sin našega naroda svojim radom daje poseban doprinos razumijevanju povijesne veze između Svete Stolice i Republike Hrvatske. Ta veza traje stoljećima i utemeljena je na međusobnom povjerenju i podršci. Ova knjiga sadrži svjedočanstvo zajedništva koje se rađalo iz tog povjerenja i u kojemu se naš narod osjetio prepoznatim i priznatim u svojoj težnji za pravdom, slobodom i mirom.

Svim prisutnima zahvaljujem na dolasku i sudjelovanju u ovom predstavljanju. Neka nam ova knjiga nadbiskupa Nikole Eterovića bude trajni podsjetnik na djelotvornost tihog, a ipak moćnog djelovanja utemeljenog na istini, pravednosti i dubokoj želji za mirom.
Neka nam Duh Sveti podari mudrost i snagu u takvim nastojanjima, a redci ove knjige neka nam pomognu otkriti i više cijeniti snagu vjere i poslanje Crkve u svijetu.

Hvala lijepa na pozornosti.
Ispišite stranicu: