Pozdravni govor zagrebačkog nadbiskupa mons. Dražena Kutleše na predstavljanju knjige mons. Alberta Joséa Gonzáleza Chavesa
„Naravno u nadnaravnom. Sv. Maravillas od Isusa“
Dvorana Vijenac, 1. lipnja 2024. godine
S velikim zadovoljstvom među nama večeras pozdravljam našega dragog gosta, mons. Alberta Joséa Gonzáleza Chavesa, autora knjige „Naravno u nadnaravnom. Sv. Maravillas od Isusa“, koja se večeras predstavlja u Zagrebu.
S mons. Chavezom me veže dugogodišnje poznanstvo i prijateljstvo te je to prvi razlog zbog kojeg sam prihvatio napisati predgovor njegovoj knjizi. Drugi je razlog njegova gorljivost u promicanju duhovnosti sv. Maravillas. Naime, mons. Chavez se životom i djelom sv. Maravillas bavi jako dugo i toliko intenzivno da joj je posvetio svoju doktorsku disertaciju. Njegova predanost tome djelu ne može ne zaintrigirati osobe s kojima je živio i radio. Tako sam i ja o duhovnosti sv. Maravillas „čitao“ ponajprije promatrajući život i rad mons. Chaveza.
Svojim karakternim crtama, životnim navikama, posvećenošću studiju, predanošću u obnašanju povjerene mu službe, mons. Chavez svjedoči da prednost daje duhovnome u odnosu na banalnost površnog mišljenja.
Sve s čime se susretao ili što ga je zadesilo proživljavao je i doživljavao kroz duboko iskustvo Božje ljubavi i ljepote nadnaravnosti u običnosti svakodnevnog predanja.
Karmelsko duhovno nasljeđe u Crkvi u Hrvata ima dugu i bogatu tradiciju. Pet ženskih hrvatskih Karmela: Brezovica, Kloštar Ivanić, Breznica Đakovačka, Marija Bistrica i Gospić te muški samostani u Remetama, Splitu i na Krku o tome dovoljno govore. Ako k tomu pribrojimo Zidine i Sarajevo u BiH, Sombor u Vojvodini, samostane karmelićanki Božanskog Srca Isusova, koje su 2017. godine proslavile stoljeće karmelskog služenja i djelovanja u Hrvatskoj, te Karmelski svjetovni red, onda je slika puno šira.
Privlačnost karmelske duhovnosti u Hrvatskoj svjedoči i činjenica o brojnim Hrvaticama koje žive u karmelima u Španjolskoj. Neke od njih pripadaju i zajednicama koje je utemeljila sv. Maravillas, koje žive prema neublaženim Konstitucijama.
Ova knjiga, koju je na hrvatskom jeziku izdala Zaklada „Sveta Maravillas od Isusa“ i Glas Koncila, nudi nam duboko uvid u duhovno nasljeđe sv. Maravillas. Njeno djelo nastavlja tradiciju sv. Terezije Avilske, pružajući nam nadahnuće za suvremeno življenje karmelske duhovnosti. Sv. Maravillas nas podsjeća da, unatoč izazovima i poteškoćama, možemo pronaći duboku duhovnu ljepotu u svakodnevnim trenucima.
Papa Benedikt XVI. je, pišući o obnovi Karmela pod vodstvom sv. Terezije, naglasio važnost jačanja apostolskog rada molitvom i predlaganja evanđeoskog stila života. Ove riječi vrijede i za sv. Maravillas koja je u svojem djelovanju težila obnovi kroz molitvu i predanost Bogu, donoseći Kristovo svjetlo Crkvi i svijetu. Njezina predanost, ljubav prema Crkvi i služenje kao poglavarica, inspirirali su mnoge mlade redovnice i laike.
Vjerujem da će i ovo djelo doprinijeti produbljivanju interesa za karmelsku duhovnost bosonogih karmelićanki koje žive po neublaženom pravilu. Brojni su putovi koji vode k Bogu i kojima on želi posredovati svoju milost svijetu. Ono što je važno u svim oblicima duhovnosti i odgovora na Božji poziv jest kakvim se srcem darivamo i jesmo li spremni neublažene revnosti raditi na svome srcu i ondje Bogu prinositi molitve i žrtve.
Organizatorima ovoga predstavljanja zahvaljujem na pozivu, a svima koji na njemu sudjeluju i svim nasljedovateljima karmelske duhovnosti u čije će ruke doći ovo djelo, zazivam Božji blagoslov.